Sieci handlowe nierzetelnie informują o promocjach

Autor: IH/www.dlahandlu.pl 16 lutego 2012 10:01

W miesiącach od października do grudnia 2011 r. Inspekcja Handlowa w Gdańsku przeprowadziła kontrole prawidłowości i rzetelności promocyjnej sprzedaży produktów nieżywnościowych organizowanej przez sieci handlowe.

Zgodnie programem kontroli UOKiK kontrolą objęto 5 placówek: supermarket dekoracyjny w Gdańsku, hipermarket w Gdańsku, sklep sieci odzieżowej w Gdańsku, sklep sieci odzieżowej w Gdyni oraz supermarket drogeryjny w Słupsku. Nieprawidłowości stwierdzono we wszystkich kontrolowanych placówkach.
Ogółem skontrolowano 778 partie produktów oferowanych do sprzedaży w różnego rodzaju promocjach, z procentowym rabatem i z tzw. „gratisami", stwierdzając nieprawidłowości w odniesieniu do 442 partii.

Na podstawie wydruków z systemów informatycznych, historii ruchu towarów oraz paragonów kasowych, w powyższym zakresie sprawdzono 198 rodzajów produktów, z czego zakwestionowano 53 rodzaje produktów, z uwagi na: uwidocznienie w gazetkach lub na wywieszkach przekreślonych cen dotychczasowych wyższych od faktycznie obowiązujących bezpośrednio przed promocją w 30 przypadkach; uwidocznienie w gazetkach przekreślonych cen dotychczasowych niższych od faktycznie obowiązujących bezpośrednio przed promocją w 22 przypadkach oraz uwidocznienie w gazetce przekreślonej ceny dotychczasowej, podczas gdy towar był nowością w ofercie sklepu.

Ponadto w czasie kontroli 117 partii wyrobów objętych obniżką ceny o określony procent zakwestionowano 79 partii z uwagi na: uwidocznienie w „gazetce" i na wywieszce cen z rabatem wyliczonych niezgodnie z procentowym rabatem deklarowanym w „gazetce" przy 20 partiach towarów, a także nie podanie na wywieszkach cen obniżonych, uwzględniających procentowy rabat określony na plakatach przy 59 rodzajach wyrobów

W przypadku wyrobów z tzw. „gratisami" kontrolą objęto 54 rodzaje wyrobów, w tym 7 w postaci tzw. „zestawów promocyjnych", z czego nieprawidłowości odnotowano w odniesieniu do jednego produktu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11084

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane