PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Sierpień kolejnym miesiącem, w którym obniżyły się ceny żywności

Autor: GUS, www.dlahandlu.pl 14 września 2011 09:17

Sierpień kolejnym miesiącem, w którym obniżyły się ceny żywności

GUS podał, że w sierpniu tempo wzrostu cen wyniosło 4,3 proc. Natomiast, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2011 r. w stosunku do lipca 2011 r. wyniósł 100,0.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2011 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano jednak zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 1,6 proc.), a także odzieży i obuwia (o 2,8 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,35 pkt proc. i 0,14 pkt proc. Wyższe ceny w zakresie łączności (o 4,8 proc.), towarów i usług związanych mieszkaniem (o 0,4 proc.), a także transportem (o 0,9 proc.), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,20 pkt proc., 0,11 pkt proc. i 0,09 pkt proc

Jak podaje GUS, sierpień to trzeci z kolei miesiąc br., w którym obniżyły się ceny żywności (o 1,6 proc., wobec spadku o 1,9 proc. w lipcu br.).
Podobnie jak przed miesiącem, najbardziej potaniały warzywa (o 13,9 proc.). Znacznie mniej niż w lipcu br. konsumenci płacili za owoce (o 11,7 proc.). W czwartym z kolei miesiącu taniał cukier, za który płacono o 1,9 proc.  mniej niż w lipcu br. Niższe niż przed miesiącem były także ceny ryżu (o 0,5 proc.) i serów (o 0,2 proc. ).

Więcej niż w lipcu br. należało natomiast zapłacić za jaja (o 2,1 proc.) i mięso (przeciętnie o 1,2 proc.), w tym za drób - o 5,3 proc., mięso wieprzowe - o 0,4 proc., a wołowe - o 0,2 proc.. Wyższe niż przed miesiącem były ceny tłuszczów zwierzęcych (o 1,1 proc.) i roślinnych (o 0,9 proc.). Podrożały artykuły w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne", a także „wyroby cukiernicze i miód", za które płacono
odpowiednio o 0,7 proc. i 0,6 proc. więcej niż w lipcu br. W sierpniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych (przeciętnie o 0,4 proc.), w tym kawy - o 1,3 proc., a herbaty - o 0,1 proc. Ceny soków utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w lipcu br. Mniej płacono z kolei za wody mineralne lub źródlane - o 0,2 proc. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,5 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11364

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane