PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Spada sprzedaż Metro Group AG, Europa Wschodnia notuje wzrosty

Autor: portalspozywczy.pl 3 listopada 2009 12:31

Niemiecka grupa handlowa Metro podała wyniki za III kwartał. Sprzedaż wyniosła w tym czasie 15,6 mld euro, czyli o 4,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2008 r. W naszej części Europy grupa poprawiła wynik o 0,7 proc. Udział we wzrostach miały także sieci w Polsce.

Znacząco zmalała sprzedaż sieci Metro i Makro Cash & Carry - o 8,7 proc., do 7,5 mld euro. W Europie Wschodniej sprzedaż spadła w tym czasie aż o 17,2 proc. To wynik głównie zmian kursowych - w lokalnych walutach obroty w naszym regionie zmalały o 2,3 proc., przy czym sklepy już wcześniej istniejące zanotowały niemal 7-proc. spadek. W sieciach hurtowych największy wpływ na spadki miała malejąca sprzedaż produktów nieżywnościowych. Artykuły spożywcze generowały zaś wzrosty. Zarząd Metro AG podkreśla, że najsilniejszy rozwój w walucie lokalnej odnotowano w sieciach na terenie Polski i Rosji.

Duże wzrosty w lokalnej walucie generowały w naszym regionie sklepy Real - w III kwartale zwiększyły sprzedaż o 11,2 proc., przy czym sklepy like-for-like odpowiadały za 0,7 proc. wzrostów. Jednak, po przeliczeniu na euro, wyniki Real we Wschodniej Europie przyczyniły się do spadku sprzedaży - łącznie cała sieć osiągnęła obroty w wysokości 2,7 mld euro, czyli o 3,7 proc. mniej niż rok temu.
W ciągu dziewięciu miesięcy 2009 r. cała grupa zanotowała spadek sprzedaży - w przeliczeniu na euro - o 3,7 proc. (w walutach lokalnych Metro zwiększyło sprzedaż o 0,3 proc.). Szczególny wpływ zmian walutowych na wyniki grupy zauważyć można właśnie w naszej części Europy. W ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy 2009 r. sprzedaż w Europie Wschodniej w lokalnej walucie wzrosła o 2,6 proc. Po przeliczeniu na euro - sprzedaż spadła o 13 proc.
Zarząd Metro AG z optymizmem patrzy na polski rynek, zauważając, że prognozy rozwoju gospodarczego właśnie dla naszego kraju są najlepsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11370

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane