PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Spada tempo spożycia napojów mlecznych

Autor: FAMMU/FAPA 9 czerwca 2009 12:31

Tempo wzrostu światowego spożycia w szerokiej kategorii „mleka i napojów mlecznych" uległo w latach 2007-08 znacznemu spowolnieniu (z 2,4 proc. do 0,5 proc.). Przyczyną był ogólny kryzys ekonomiczny, a szczególnie załamanie w branży mleczarskiej - informuje FAMMU/FAPA.

Wielką rolę odegrał ponadto kryzys melaminowy w Azji - twierdzą analitycy brytyjskiej firmy badawczej Canadean. To właśnie ten region odpowiada za 45 proc. łącznego światowego popytu na napoje mleczne, a tymczasem konsumpcja zwiększyła się tam zaledwie o 0,5 proc. wobec 5,1 proc. w roku 2007.

Po raz pierwszy od 2004 roku doszło także do spadku spożycia na bardzo ważnych rynkach - w Ameryce Płn. (-1,9 proc.) i Europie Zach. (-0,4 proc.). W Europie Wsch. odnotowano niemal 2 proc. wzrost konsumpcji mleka i napojów mlecznych.

Najważniejszą kategorią pozostało mleko pitne - niemal 80 proc. światowego popytu na napoje mleczne, jednak wzrost w tym segmencie, i tak niewielki (0,6 proc. w 2007 r.) spadł w ub. r. o połowę (0,3 proc.). Silne, niemal 3 proc. załamanie dotknęło segment jogurtów pitnych, mleka smakowego i fermentowanego. Dla odmiany, znacząco wzrosło spożycie mleka sojowego itp. napojów, a słabiej mleka skondensowanego, odtłuszczonego, napojów probiotycznych i wyrobów ekologicznych.

Analitycy firmy Canadean widzą jednak przyszłość rynku optymistycznie. Długoterminowe czynniki wzrostu to według nich wzrost ludności świata, zwiększanie się siły nabywczej, stały trend w kierunku spożywania żywności w opakowaniach oraz rosnące zainteresowanie konsumentów produktami zdrowszymi, bardziej wyszukanymi, o wyższej wartości dodanej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11370

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane