REKLAMA
REKLAMA

Spożycie chleba spadnie przez wysokie ceny?

Autor: TVN24/Rzeczpospolita 4 października 2010 20:24

Spożycie chleba spadnie przez wysokie ceny?

W 2009 r. statystyczny Polak zjadł 59 kg chleba - o 2 kg mniej niż rok wcześniej. W tym roku pieczywo zdrożało już o 10 proc. i branża obawia się, że zjemy go o kolejne 1,5 - 2 kg mniej. A jeszcze dziesięć lat temu zjadaliśmy 80 kg chleba rocznie - donosi TVN24 za dziennikiem "Rzeczpospolita".

REKLAMA
Według cytowanego w "Rz" Grzegorza Nowakowskiego, prezesa Instytutu Polskie Pieczywo wzrost spożycia chleba, wywołany przez spowolnienie gospodarcze, okazał się krótkotrwały i nie zatrzymał tendencji spadkowej na rynku tradycyjnego pieczywa.

Nowakowski obawia się, że mimo to kiepskie czasu dla piekarzy jeszcze się nie skończą. Jeśli branża piekarnicza nie podejmie żadnych działań, w ciągu najbliższych czterech, pięciu lat jego spożycie spadnie do 50 kg.

Według prezesa Instytutu duże rozdrobnienie branży powoduje, że producenci pieczywa raczej walczą ze sobą cenami, by odebrać rynek bezpośredniemu konkurentowi. Jak wylicza gazeta, w Polsce jest ok. 10 tys. piekarni. W tym roku upadnie prawie trzysta z nich. Jednak według Grzegorza Nowakowskiego w ich miejsce powstanie ok. dwustu nowych.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12425

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA