PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Sprzedaż detaliczna spada

Autor: Rzeczpospolita 21 kwietnia 2009 09:19

O kurczących się obrotach alarmują sklepy oferujące nawet tak podstawowe dobra, jak wyroby chemiczne czy żywność - czytamy w Rzeczpospolitej.

Przechadzając się w sobotnie przedpołudnie po centrum handlowym, trudno uwierzyć w te alarmistyczne doniesienia. Kolejki do kas nie mniejsze niż we wrześniu czy październiku, kiedy teza o Polsce jako wyspie na morzu kryzysowego chaosu nie budziła żadnych kontrowersji. Liczby nie pozostawiają jednak wątpliwości - Carrefour odnotował drugi z rzędu kwartalny spadek przychodów i - trawestując ekonomiczną definicję - znalazł się w technicznej recesji. - czytamy w "Rz"
Rzeczpospolita pisze, że spadek sprzedaży w sieciach może dziwić, jeśli wziąć pod uwagę dane o płacach. W marcu w sektorze przedsiębiorstw wzrosły one o 5,7 proc. rok do roku. Odpowiedzi trzeba jednak szukać nie w zasobności portfeli, ale w rosnącym zagrożeniu bezrobociem. Strach, że redukcje dotkną nas samych albo kogoś z rodziny, skłania do oszczędności.

Według gazety nie wróży to dobrze polskiej gospodarce, za której 60 proc. odpowiada konsumpcja. W przypadku żywności spadek popytu pewnie nie będzie duży. Gorzej z towarami i usługami, które mają jakiekolwiek znamiona luksusu. A definicja tego ostatniego w czasach kryzysu bardzo się rozszerza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11458

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane