PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 3,9 proc.

Autor: ISB 22 lipca 2010 16:56

Czerwcowy wzrost sprzedaży detalicznej o 3,9 proc. jest konsekwencją stabilnej i przewidywalnej sytuacji gospodarczej w poprzednim miesiącu. Nie powtórzyły się bowiem przypadki z początku roku, gdy ostra zima, katastrofa smoleńska oraz powódź mocno zaburzały odczyty tego wskaźnika. Tym razem dane są "oczyszczone" z tego rodzaju niespodzianek, a utrzymanie blisko 4-proc. wzrostu sprzedaży potwierdza, że kondycja finansowa oraz optymizm Polaków są - mimo kolejnych negatywnych wydarzeń - nadal na dobrym poziomie.

Czerwiec - po słabym lutym i zaskakująco dobrym marcu, znów niespodziewanie złym kwietniu i odreagowaniu w maju - był niezłym miesiącem dla sprzedaży detalicznej. Należy więc mieć nadzieję, że huśtawka nastrojów, którą obserwujemy od pół roku nareszcie się zakończyła i w drugiej połowie 2010 r. będzie można już jednoznacznie i odpowiedzialnie oceniać stan polskiej gospodarki oraz portfeli konsumentów.

W oparciu o pozostałe opublikowane już dane za czerwiec należy jednak ostrożnie podchodzić do przyszłej dynamiki sprzedaży detalicznej. Po pierwsze, wygasa już pozytywny efekt niskiej bazy statystycznej z 2009 r. Po drugie nie widać także jasnych i oczywistych przesłanek, które mogłyby skłonić Polaków do gwałtownego zwiększenia zakupów. Dynamika wynagrodzeń jest bowiem obecnie na stabilnym, ale mimo wszystko niezbyt wysokim poziomie i wydaje się iść liniowo ze wzrostem konsumpcji. Natomiast ostrożna polityka banków, owocująca ograniczonym dostępem Polaków do kredytu konsumpcyjnego nie pozwoli na znaczące skoki sprzedaży, szczególnie w kategorii dóbr luksusowych i drogich.
Dodatkowo, wkraczamy w okres wakacyjny, który z reguły nie kojarzy się z dużymi wydatkami na środki trwałe, a jest to raczej okres wzmożonej konsumpcji. Tak więc ewentualne mocniejsze przyśpieszenie możliwe będzie dopiero jesienią, gdy rozpocznie się okres wyprzedaży po okresie letnim i pierwsze przygotowania do okresu świąteczno-noworocznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11536

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane