Sprzedaż detaliczna w górę, koniunktura w handlu detalicznym oceniana pozytywnie

Autor: GUS, dlahandlu.pl 22 czerwca 2011 10:24

GUS podał, że sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w maju była o 13,8 proc. wyższa niż przed rokiem. Najbardziej wzrosła sprzedaż w hipermarketach - o 33 proc.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w bieżącym miesiącu kształtuje się na poziomie plus 1 (w maju plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są negatywne. Przedsiębiorcy odczuwają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań
finansowych, zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych w maju.

- W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa duże oceniają koniunkturę pozytywnie. Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są korzystne, choć gorsze niż w maju. Jednostki średnie oceniają koniunkturę nieznacznie negatywnie, tak samo jak w maju. Zarówno bieżąca, jak i przyszła sprzedaż oceniana jest niekorzystnie. Przedstawiciele tej klasy wielkości odnotowują trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, choć nieco mniejsze niż w maju. Jednostki małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie. Również oceny bieżącej i przewidywanej sprzedaży są pesymistyczne. Przedsiębiorcy oceniają negatywnie bieżącą zdolność do terminowego regulowania zobowiązań finansowych, także w najbliższych miesiącach przewidywane są trudności w tym zakresie. Planowane redukcje zatrudnienia nieznacznie mogą się zwiększyć - podał Główny Urząd Statystyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11008

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane