PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Sprzedaż pralin w handlu tradycyjnym charakteryzuje się silną sezonowością

Autor: Centrum Monitorowania Rynku 18 stycznia 2012 09:16

Sprzedaż pralin w handlu tradycyjnym charakteryzuje się silną sezonowością

Słodycze są dość złożoną i szeroką kategorią. Ponad 50 proc. transakcji obrotu słodyczami w handlu tradycyjnym to jedynie trzy kategorie: batony, ciastka i wafelki impulsowe w polewie - wynika z danych Centrum Monitorowania Rynku.

Dniem szczególnym, który całkowicie zmienia strukturę obrotów kategorii słodyczowych jest Dzień Św. Walentego. Właśnie 14 lutego liderem w obrotach słodyczami (na podstawie zliczanych paragonów) w sklepach tradycyjnych stają się praliny, których udział w liczbie transakcji słodyczami to ponad 26 proc. w porównaniu do niecałych 3 proc. średnio dla roku. Drugą kategorią, której znaczenie zdecydowanie rośnie 14 lutego są czekolady - tutaj udział w liczbie transakcji rośnie z 12 proc. średnio rocznie do 19 proc. . Średnia wartość transakcji pralin tego dnia to 12 zł, a gramatura zakupu to 450g. Średnia wartość transakcji czekolad to 5 zł. Najlepiej rotującymi SKU w segmencie pralin 14 lutego 2011 były: I love Milka (wydanie walentynkowe), Ferrero Rafaello i Wedel Ptasie Mleczko.

Sprzedaż pralin w handlu tradycyjnym charakteryzuje się silną sezonowością i jest silnie skorelowana z okazjami, na które kupowane są czekoladki. Szczytowym dniem zakupów, kiedy zdecydowanie rośnie liczba transakcji (klientów) sięgających po tę kategorię jest właśnie 14 lutego. Inne okazje to: Dzień Babci, Dzień Matki, imieniny Anny i Barbary.

Przeciętny sklep handlu tradycyjnego prowadzi około 9 różnych produktów z kategorii pralin, dla porównania w przypadku czekolad jest to aż 20 wariantów. Rynek pralin w handlu tradycyjnym jest podzielony mniej więcej w równych proporcjach pod względem generowanej wartości sprzedaży pomiędzy trzech graczy: Wedel, Storck i Ferrero.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane