PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Sprzedaż żywności w lipcu wzrosła o 12 proc.

Autor: Puls Biznesu 26 sierpnia 2009 09:27

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w lipcu 2009 r. zostawiliśmy w sklepach o 5,7 proc. więcej pieniędzy niż przed rokiem. Analitycy obstawiali wzrost zaledwie o 0,7 proc. Największe przyspieszenie zanotowała sprzedaż żywności - dynamika podskoczyła tu z 3 do 12 proc. - podaje Puls Biznesu.

- Lipiec i początek sierpnia były rzeczywiście rewelacyjne - mówi Pulsowi Biznesu Dariusz Sipiński, prezes Mlekovity. Zaznacza jednak, że ożywienie konsumpcji nie musi być jeszcze trwałe.
Oprócz branży spożywczej obfite lipcowe żniwa mają za sobą firmy z branży farmaceutyczno-kosmetycznej (do 16 proc. z 15 proc. w czerwcu).
Optymizmem napawa też to, że polskie firmy coraz więcej inwestują. Na podstawie danych GUS można szacować, że drugi kwartał był wyraźnie lepszy od pierwszego.
- W pierwszym kwartale nakłady inwestycyjne w firmach były o 5 proc. niższe niż przed rokiem. W drugim - ku naszemu zdziwieniu - spadek jest już o połowę mniejszy. A przecież inwestycje to bardzo ważny element wzrostu gospodarczego - mówi dziennikarzom Pulsu Biznesu Monika Kurtek, ekonomistka Banku BPH.
Trzeci oprócz inwestycji i konsumpcji filar - eksport - również radzi sobie bardzo dobrze, i to już od kilku miesięcy. Co prawda, jest o jedną piątą niższy niż przed rokiem, ale nie to jest najważniejsze. Jeszcze mocniej od eksportu kurczy się import, co rekompensuje z nadwyżką rodzimej produkcji spadek popytu zagranicznego.
- Wszystko to sprawia, że prawdopodobnie będziemy podnosić nasze prognozy dla polskiej gospodarki - mówi ekonomistka Banku BPH.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11444

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane