PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Stabilne ceny owoców i warzyw w hurcie

20 marca 2012 11:53

Stabilne ceny owoców i warzyw w hurcie

Na rynkach hurtowych w ostatnich tygodniach sytuacja cenowa w przypadku owoców i warzyw była dość stabilna. Ceny warzyw z ubiegłorocznych zbiorów w dalszym ciągu pozostawały niskie nie wykazując tendencji do wyraźnych wzrostów - podali analitycy Banku BGŻ.

Ceny marchwi na rynku hurtowym w Broniszach, zgodnie z monitoringiem, prowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniu 15.03 wynosiły 0,70-0,80 zł/kg, a kapusty białej 0,30-0,60 zł/kg i niewiele odbiegały od poziomu cen z początku roku. Od kilku tygodni stabilne są również ceny buraków ćwikłowych (0,80-1,00 zł/kg).

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku cebuli białej. Co więcej, jej ceny na niektórych rynkach hurtowych są nawet niższe niż na początku bieżącego roku. Tak jest dla przykładu na rynku hurtowym w Lublinie, gdzie w pierwszym tygodniu stycznia za kilogram tego warzywa trzeba było zapłacić 0,54-0,80 zł/kg, podczas gdy obecnie (13.03) jego ceny kształtują się w granicach 0,46-0,54 zł/kg. Spadek cen wynika głównie z dużej podaży i słabego popytu na cebulę.

Tendencje do spadków wykazują również ceny krajowych pomidorów jak też ogórków szklarniowych. Jest to związane ze zwiększającą się podażą tych warzyw na rynku. Pierwsze polskie pomidory szklarniowe zaczęły pojawiać się już na początku marca w cenie powyżej 20 zł/kg tj. o kilka zł/kg wyższej niż obecnie, a tendencja spadkowa będzie w najbliższych tygodniach kontynuowana.

W ostatnich czterech tygodniach wyhamował natomiast wzrost cen jabłek na rynkach hurtowych, obserwowany w pierwszych dwóch miesiącach br. Mogło się to wiązać ze spowolnieniem eksportu krajowych jabłek w marcu bieżącego roku (na co wskazuje między innymi Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych), działającym negatywnie na ceny jabłek. Cena odmiany Szampion na WR-SRH S.A. Bronisze w połowie marca wynosiła 1,33-1,86 zł/kg, tj. tyle samo, ile na początku miesiąca. Również na praktycznie niezmienionym poziomie od kilku tygodni utrzymuje się cena skupu jabłek do konsumpcji bezpośredniej w spółdzielniach ogrodniczych, które za kilogram jabłek płacą średnio 1,51 zł (cena z dnia 12-13.03).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11458

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane