PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Susza podnosi ceny żywności

Autor: Polska The Times 8 maja 2009 11:41

Deszcze nie padały od kilku tygodni. Rolnicy alarmują, że w tym roku zbiorą z pól mniej zboża, rzepaku, buraków i ziemniaków. A to oznacza droższy chleb, cukier, warzywa i ziemniaki, olej i inne produkty spożywcze - czytamy w Polska The Times.

Według najnowszych prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej tegoroczna produkcja zbóż w kraju zmniejszy się o ponad 1 mln ton. Eksperci szacują, że najbardziej obniżą się plony pszenżyta i pszenicy. - Do wyższych cen w sklepach dołożą się z pewnością wyższe koszty rolniczej produkcji. W górę poszły bowiem także ceny nawozów - uważa Leszek Grala, szef Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Ponadto wielu rolników zdecyduje się na przechowywanie płodów rolnych w oczekiwaniu na wzrost cen w skupach. W tej chwili w sklepach można kupić młode ziemniaki importowane z Cypru albo z Grecji po 2,80 zł za kilogram. Polskie trafią do sklepowych skrzynek dopiero po pierwszych wykopkach. Na początku będą droższe, a cena może zacząć spadać dopiero później.

Ceny chleba, warzyw gruntowych i cukru wzrosną o kilka procent. Nie poratujemy się także importem, kursy walut są bowiem nadal wysokie. Z tego powodu na sklepowych półkach zobaczymy droższe owoce cytrusowe, ryby, kawę i herbatę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11536

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane