Święta będą Polaków kosztować o 3-5 proc. więcej niż przed rokiem

Autor: PAP 7 grudnia 2009 09:11

Święta będą Polaków kosztować o 3-5 proc. więcej niż przed rokiem

Święta Bożego Narodzenia w tym roku mogą być droższe niż przed rokiem o 3-5 proc. - uważa dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - podał PAP.


Mniej pieniędzy wydamy na przygotowanie barszczu i pierogów z kapustą i grzybami. W stosunku do cen z przed roku, mąka potaniała bowiem o 10 proc., o ok. 7 proc. mniej kosztuje kapusta, tańsze są buraki, a tylko niewiele droższe są grzyby (2 proc.).
Zdaniem Świetlik, w tej samej cenie co w 2008 r. będzie można kupić wigilijnego karpia. Średnio będzie on kosztował 13 zł za kg, ale wielu osobom uda się na pewno kupić taniej na różnych kiermaszach i promocjach, jakie co roku przygotuje handel.
Droższe będą ryby morskie, takie jak morszczuk czy mintaj, więcej zapłacimy za importowane ryby słodkowodne - tilapię czy pangę. Więcej o 5-6 proc. będą kosztowały śledzie, a łosoś - o 10 proc.
Mięso i wędliny średnio będą droższe, w porównaniu z ubiegłym rokiem, o 7 proc. Trochę więcej będzie kosztował drób (3-4 proc.) - kurczaki czy indyki, tyle samo co rok wcześniej zapłacimy za schab z kością - 15 zł/kg i łopatkę - 13,5 zł/kg. Droższy o ok. 10 proc. będzie pasztet, gdyż podrożała wątroba, boczek i jaja - wylicza Świetlik.
Ile wydamy na wędliny, zależy w dużym stopniu od tego, gdzie je kupimy, ale także od jakości. Szynka może kosztować poniżej 20 zł/kg, ale także i 50 zł/kg; średnio jednak kosztuje ona nieco ponad 22 zł/kg.

Mniej niż w poprzednie święta wydamy na makowiec. Mak bowiem potaniał o 25 proc. i kosztuje ok. 15 z/kg. Droższy będzie piernik - z powodu wyższych cen miodu, cukru i jaj. Z bakalii - podrożały rodzynki (o 15 proc.) i suszone śliwki, ale za to tańsze są orzechy włoskie, laskowe i migdały.
Mandarynki czy pomarańcze podrożały w ciągu roku o 10 proc., banany - aż o 16 proc. Droższe są czekolady i cukierki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11008

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane