PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Szukuje się wojna cenowa wśród krajowych producentów i obniżki cen w sklepach

Autor: Rzeczpospolita 8 września 2009 09:22

Saldo w handlu żywnością jest dodatnie. Import spadł jeszcze bardziej niż eksport. Przedsiębiorcy będą musieli obniżyć ceny, tym bardziej że ceny surowców rolnych mocno spadły - pisze Rzeczpospolita.

Do tej pory sektor spożywczy opierał się skutkom kryzysu gospodarczego i dzięki osłabieniu polskiej waluty w pierwszych miesiącach tego roku zdołał zwiększyć eksport. To powodowało twzrost cen w polskich sklepach. Według GUS w pierwszych 7 miesiącach br. wzrost cen żywności wyniósł 4,2 proc.
Według "Rz" obecnie nie ma przesłanek do wzrostu cen, a dobre zbiory zbóż, warzyw i owoców przyczyniają się sezonowo do obniżek w sklepach. Poza tym nie ma dużego popytu na polską żywność za granicą. Jej główny odbiorca - Niemcy zanotowały duży spadek konsumpcji, co doprowadziło do obniżki cen na tamtejszym rynku.
Od kilku miesięcy sprzedaż detaliczna żywności w UE, zwłaszcza w strefie euro, spada. W tej sytuacji polskie firmy powinny w większym stopniu stawiać na rozwój rynku krajowego.
Jak pisze "Rz" spadek cen obejmie wszystkie produkty roślinne, także cukier, który z powodu małych zbiorów w tym roku osiągnął w ostatnich miesiącach rekordowe notowania. Produkcja mięsna powinna odbić dzięki niskim cenom zbóż i tanim paszom. To przyczyni się do obniżek cen i konkurencyjności naszych towarów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11193

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane