PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

TNS Pentor: pesymistyczne prognozy konsumentów

Autor: Pentor 22 grudnia 2011 10:19

Wskaźnik klimatu konsumenckiego PENKON spadł w grudniu w stosunku do pomiaru sprzed miesiąca o 2,1pkt. do poziomu -22,2 pkt. kontynuując zapoczątkowane w poprzednim miesiącu pogorszenie oceny zarówno sytuacji ekonomicznej kraju jak i kondycji ekonomicznej gospodarstw domowych. Odsetek ocen pesymistycznych obecnie o 22,2 pkt. przewyższa odsetek ocen optymistycznych.

Pogorszenie klimaty konsumenckiego w listopadzie wynika głównie z bardziej negatywnej niż przed miesiącem oceny sytuacji ekonomicznej kraju.

W społeczeństwie nasila się przekonanie, że za rok sytuacja ekonomiczna Polski będzie gorsza niż obecnie. Połowa konsumentów 49 proc. - o 9 p.p więcej niż przed miesiącem obawia się pogorszenia. Jest to jednocześnie najwyższy odsetek negatywnych wskazań od marca 2004 r., kiedy to wyniósł 52 proc. Przewaga ocen negatywnych nad pozytywnymi wzrosła z 14 p.p. do 24 p.p.

Poprawy stanu domowych finansów w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewa się 14 proc. ankietowanych - o 1 p.p. mniej niż w miesiącu ubiegłym. 25 proc. oczekuje pogorszenia stanu budżetu domowego (wzrost o 2 p.p.), 61 proc. nie przewiduje zmian w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11474

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane