VAT na podstawowe artykuły spożywcze pozostanie objęty najniższymi stawkami

Autor: PAP 2 grudnia 2010 19:38

VAT na podstawowe artykuły spożywcze pozostanie objęty najniższymi stawkami

Nawet w sytuacji ewentualnych podwyżek podatku od towarów i usług, VAT na podstawową żywność zostanie na najniższym możliwym poziomie - zapewniła wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Sejm wysłuchał sprawozdania komisji finansów publicznych z prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Projekt ten przewiduje m.in. wzrost stawek VAT, w przypadku gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc. Jeśli stałoby się to np. w 2011 r., to w lipcu 2012 r. VAT wzrósłby o jeden punkt procentowy, a w kolejnym roku o jeszcze jeden. Potem nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT.

Wiceminister Majszczyk podkreśliła, że projekt nie wprowadza dodatkowych podwyżek VAT. "Jest to rozwiązanie uwarunkowane zaistnieniem okoliczności związanych z przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego (...). Chodzi o wprowadzenie do systemu rozwiązań, które wzmacniają wizerunek naszego kraju na rynkach" - powiedziała. Zaznaczyła, że chodzi o to, aby wiadomo było, że Polska jest przygotowana na każdą okoliczność - mimo że przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego MF nie przewiduje.

Majszczyk dodała, że w przypadku artykułów spożywczych ewentualny wzrost VAT nie byłby tak wysoki, jak dla pozostałych towarów. "Towary najbardziej wrażliwe, czyli podstawowe produkty spożywcze, które stanowią największą część zakupów w gospodarstwach najuboższych, nadal zostaną pozostawione na najniższych możliwych stawkach. Nie są one podwyższane do wysokości takich jak inne towary. Ich wzrost rośnie o wiele wolniej niż innych towarów" - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11008

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane