W grudniu inflacja wzrosła do 3,6 proc. r/r m.in. przez ceny żywności

Autor: ISB 14 stycznia 2010 10:39

Inflacja konsumencka wyniosła 3,6% r/r w grudniu wobec 3,3% w listopadzie, uważają analitycy ankietowani przez agencję ISB. Według nich, największy wpływ na poziom wskaźnika CPI ma wzrost cen paliw oraz żywności.

Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekuje, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w grudniu 3,6% r/r. Prognozy oscylują w wąskim przedziale 3,6% a 3,7%, przy średniej na poziomie 3,62%. Natomiast resort finansów szacuje grudniowy poziom wskaźnika na 3,6%.

Negatywnym impulsem podwyższającym inflację w grudniu był wzrost cen żywności, szczególnie odczuwalnego mięsa oraz warzyw. Wzrosły także ceny wyrobów mleczarskich. To wszystko, przy stabilizacji pozostałych cen i niewielkim spadku cen cukru, wpłynęły na 0,3-proc. wzrost wskaźnika CPI.
Problem podwyższonej inflacji powinien teoretycznie zniknąć już w I kwartale roku 2010, ale niestety nie jest to przesądzone. W tym roku można oczekiwać wzrostu cen tytoniu i wyrobów alkoholowych, energii elektrycznej i gazu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10675

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane