PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

W listopadzie ceny żywności wzrosły o 0,7 proc.

Autor: GUS 23 grudnia 2009 10:23

Jak wynika z analiz GUS w listopadzie 2009 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 0,3 proc. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,7 proc.), a także opłat związanych z transportem (o 0,9 proc.).

Listopad 2009 r. to drugi z kolei miesiąc, w którym wzrosły ceny żywności (o 0,7 proc.). W związku ze znacznym wzrostem cen na rynkach światowych, a także sezonowym spadkiem podaży mleka i wzrostem jego cen w skupie, najbardziej podrożało masło (o 9,1 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za warzywa (o 7,5 proc.) i owoce (o 3,3 proc.). Zdrożały artykuły w grupie „mleko, sery i jaja" (o 0,6 proc., w tym jaja - o 1,6 proc., a w konsekwencji spadku produkcji, sery dojrzewające i topione - o 1,3 proc.). Droższa była czekolada (o 0,4 proc.) oraz pieczywo (o 0,3 proc.). Utrzymał się obserwowany od lipca br. spadek cen drobiu, za który konsumenci płacili o 3,6 proc. mniej niż w październiku br., będący wynikiem m.in. wysokiego skupu żywca. Od maja br. notuje się obniżanie cen cukru, za który w listopadzie br. należało zapłacić o 3,5 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Z uwagi na wysoką podaż tańszego mięsa z importu, nadal taniało mięso wieprzowe (o 1,7 proc.). Wzrost produkcji przełożył się na dalszy spadek cen mąki (o 0,8 proc.). Tańszy niż przed miesiącem był ryż (o 0,5 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły przeciętnie o 0,1 proc., w tym herbaty - o 0,2 proc., a soków - o 0,1 proc.. Ceny wód mineralnych lub źródlanych obniżyły się o 0,2 proc., a kawy - o 0,1 proc. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Podobnie jak przed miesiącem, zanotowano niewielki wzrost cen napojów alkoholowych (o 0,1 proc.).
W okresie styczeń - listopad 2009 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,5 proc. Podniesiono ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 8,0 proc.) i opłaty związane z transportem (o 7,6 proc.).
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11536

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane