W Polsce rośnie sprzedaż niemieckich win

Autor: TVN24.pl 4 września 2009 13:24

Polska okazuje się jednym z tych rynków, gdzie rieslingi i mozelskie znajdują coraz więcej amatorów. Jak wynika z danych Niemieckiego Instytutu Wina, w I półroczu sprowadziliśmy o 3/4 więcej tych produktów - informuje portal TVN24.

Eksport niemieckich win w I półroczu okazał się o 4,3 procent wyższy niż rok wcześniej, ale przychody winiarzy ze sprzedaży za granicę wzrosły nieco mniej - o 1,9 procent, do sumy ok. 195 milionów euro.
Największym rynkiem dla niemieckiego wina pozostają Stanu Zjednoczone, ale Amerykanie nie dość, że wypili go nieco mniej (1,2 proc.) niż przed rokiem, to jeszcze przerzucili się na tańsze gatunki i spadek przychodów wyniósł 5,8 proc. Większy spadek spożycia niemieckich win odnotowano w Wielkiej Brytanii - o 13,4 proc., co przyniosło utarg o 16,1 proc. mniejszy.
Ze szczególną sympatia niemieccy winiarze patrzą teraz na Litwinów i Polaków. Mimo kryzysu w tych dwóch krajach odnotowali największy wzrost popytu na swoje wyroby. Polacy wypili niespełna 23 tysiące hektolitrów wina, nieco lepszego niż sąsiedzi, którzy na niemieckie wina wydawali średni 146 euro za hektolitr. Przeciętna cena trunku wypitego w Polsce wyniosła 154 euro za hektolitr. Wzrost naszego spożycia wyniósł 71,7 proc., a przychody niemieckich winiarzy z tego tytułu wzrosły o 77,1 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10924

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane