W sierpniu Polacy zostawili w sklepach więcej pieniędzy

Autor: ISB 23 września 2009 09:07

W sierpniu Polacy zostawili w sklepach więcej pieniędzy

Kolejny miesiąc sporego, na tle początku roku, wzrostu sprzedaży detalicznej (oczekiwane +5,5% r/r w sierpniu wobec +5,7% r/r odnotowanych w lipcu) będzie pozytywną wiadomością i może być powodem do utrwalania optymizmu. Oznaczałoby to bowiem, że najgorsze już za nami sytuacja wydaje się unormowana i, po nieuniknionym okresie stagnacji, sprzedaż ruszy dynamicznie w górę.


Korzystne dla wyniku sprzedaży detalicznej jest także zachowanie producentów i handlowców, którzy rozumieją trudną sytuację i starają się minimalizować negatywny wpływ kryzysu i ostrożne, mimo napływu dobrych informacji, nastroje konsumentów. Ci pierwsi, zdając sobie sprawę z kłopotów ze zbytem swoich towarów, nie podnoszą cen, poszukując oszczędności przede wszystkim u siebie. Sprzedawcy natomiast "ratują się" wcześniejszymi promocjami lub wyprzedażami i takie właśnie ich działanie - rozpoczęte w czerwcu i mocno kontynuowane w okresie wakacyjnym - dało pozytywny impuls dla wyniku sprzedaży w minionym miesiącu.
Dużym plusem dla sprzedaży okazała się także, paradoksalnie, ostrożność i oszczędność polskich konsumentów. Okazuje się bowiem, że w okresie spowolnienia i zagrożenia utratą pracy spora grupa Polaków zrezygnowała z wypoczynku za granicą i zdecydowała się na urlop w naszym kraju lub wręcz w domu. Spowodowało to więc zwiększone zakupy na rynku wewnętrznym i dodało kilku punktów procentowych do wyniku sierpniowego wskaźnika.
Wydaje się więc, że mimo wygasania kilku bardzo istotnych impulsów - czyli zwiększonej konsumpcji w okresie wakacji oraz końcu dopłat do nowych aut w Niemczech - sytuacja się stabilizuje i w kolejnych miesiącach nie należy obawiać się zapowiadanych jeszcze niedawno ujemnych dynamik sprzedaży detalicznej. Wbrew wcześniejszym obawom płace nie spadają, ale coraz wyraźniej rosną. Również bezrobocie nie powiększa się w bardzo szybkim tempie, a wskaźniki koniunktury, zarówno w Polsce jak i za granicą, pokazują coraz lepsze nastroje u producentów i konsumentów. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe miesiące pozostaje więc stabilizacja sprzedaży detalicznej na obecnym, dodatnim poziomie i późniejszy silne odbicie w górę na wieść o końcu globalnego kryzysu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11170

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane