REKLAMA
REKLAMA

W tym roku ceny żywności wzrosną o 2-3 proc.

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 20 czerwca 2013 09:13

Ubiegły rok zdaniem specjalistów nie należał do udanych. Choć wydawaliśmy na jedzenie więcej, to jednak realnie kupowaliśmy mniej. Nasze zarobki zahamowały jeszcze wyraźniej. Na mniej było nas stać - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

REKLAMA
Według danych GUS w 2012 r. Polacy do swoich koszyków z zakupami mogli włożyć mniej niż w 2011 r. Spadek realnej siły nabywczej domowych dochodów wynosił już prawie 2 proc. a udział żywności w domowych budżetach podniósł się z 25 do 25,1 proc.

Jak informuje DGP w tym roku według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny żywności wzrosną o 2-3 proc. Jednak zarobki wielu Polaków nie wzrosną wcale. Produkty spożywcze staniałyby tylko wtedy, gdyby na polskie artykuły załamał się popyt za granicą, lepiej jednak, żeby tak się nie stało.

Naukowcy z IERiGŻ zaczęli liczyć siłę nabywczą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, okazało się, że w ciągu ostatnich trzech lat wyraźnie zbiednieliśmy. Jeszcze w 2010 r. za średnią pensję mogliśmy kupić 1789 kg mąki poznańskiej, w minionym roku już tylko 1573 kg. Podobnie stopniała wartość naszych zarobków w przypadku innych artykułów spożywczych. Schabu środkowego z kością mogliśmy przed trzema laty kupić 249 kg, teraz - 239 kg. Kiełbasy toruńskiej - 246 kg, po trzech latach - 239 kg.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12742

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA