REKLAMA
REKLAMA

Warszawiacy piją coraz wiecej alkoholu

Autor: Życie Warszawy 16 lutego 2010 15:23

W Warszawie pije się coraz więcej alkoholu. Najwięcej sprzedaje się go w Śródmieściu, na Mokotowie i Woli. Najmniej - w Rembertowie. Z tzw. korkowego, czyli podatku od sprzedaży alkoholu za 2009 r., wpłynęło do budżetu miasta prawie 18 mln zł - podaje Życie Warszawy.

REKLAMA
Na podstawie wysokości „korkowego" okazało się, że warszawiacy najchętniej alkohol kupują w Śródmieściu. Z tej dzielnicy wpłynęło aż 21,8 proc. wpływów z podatku od sprzedaży alkoholu.
Jeśli podzielimy wpływy z „korkowego" na liczbę mieszkańców dzielnicy, wyjdzie nam, że najwięcej pije przeciętny mieszkaniec Włoch. Odprowadza on aż 32,42 zł „korkowego" rocznie. Niewiele mniej wnosi do miejskiej kasy mieszkaniec Środmieścia (30,5 zł), ale trzeci w kolejności wolanin płaci już trzykrotnie mniej (11,2 zł).
Z wysokości „korkowego" można też wywnioskować, że najbardziej opłaca się prowadzić pub lub sklep monopolowy we Włochach, na Białołęce i Bemowie. W tej pierwszej dzielnicy każdy punkt odprowadził średnio 7888 zł podatku, w następnych - 5028 zł i 4809 zł. Najmniej opłacalne jest sprzedawanie alkoholu w Wawrze, gdzie średnio każdy punkt odprowadził 2415 zł, Wilanowie i Rembertowie. W Rembertowie jest też najmniej punktów sprzedaży alkoholu w całej Warszawie. Znajduje się tam tylko dziewięć takich lokali (90-krotnie mniej niż w Śródmieściu) i 42 sklepy.

Do końca stycznia przedsiębiorcy mieli czas, by poinformować urzędy dzielnicy, ile zarobili na sprzedaży alkoholu w 2009 r. Na tej podstawie urzędy wyliczyły każdemu z nich zryczałtowany podatek na 2010 r. Jeśli wartość sprzedanego alkoholu nie przekroczyła 37,5 tys. zł, właściciel sklepu lub punktu gastronomicznego zapłacił do budżetu 525 lub 2100 zł. Jeśli zarobił na alkoholu więcej, korkowe wyniesie 1,4 proc. lub 2,7 dochodów ze sprzedaży tych napojów.

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12720

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA