REKLAMA
REKLAMA

Wina owocowe i cydry będą objęte wyższą akcyzą? Branża boi się wielomilionawych kar

19 sierpnia 2015 11:08

Polscy winiarze biją na alarm, obawiając się bankructwa. Ministerstwo Finansów przedstawiło nową interpretację przepisów, zgodnie z którą wina owocowe i cydry powinny być objęte wyższą akcyzą, a to byłaby katastrofa dla branży. O sprawie pisze "Puls Biznesu".

REKLAMA

Jak mówi dziennikowi członek Polskiej Rady Winiarstwa Jacek Jantoń, do tej pory różne rodzaje produktów, oparte na winach owocowych traktowane były jako wino, bądź wzmacniane wyroby winiarskie. Jednak, relacjonuje Jantoń, z nowej interpretacji przepisów przedstawionej przez Ministerstwo Finansów wynika, że 99 procent wyrobów klasyfikowanych w ustawie winiarskiej jako wino, jest dla organów wyrobem spirytusowym.

Taka klasyfikacja oznacza wzrost akcyzy na wina owocowe i cydry. Producenci z branży obawiają się wysypu kontroli skarbowych i nakazów zapłaty wyższej akcyzy za pięć lat wstecz. Jeśli interpretacja ministerstwa zostanie wprowadzona w życie, to winiarze zbankrutują z powodu wielomilionowych kar, a tak wysoko opodatkowanych win nikt nie kupi.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA