Wrzesień był dobrym miesiącem dla sprzedaży detalicznej

Autor: ISB 25 października 2010 20:38

Wrześniowy wzrost sprzedaży detalicznej o 6,6 proc. r/r jest konsekwencją nadal stabilnej i przewidywalnej sytuacji gospodarczej w drugim półroczu 2010 po ciągłych zaburzeniach tego wskaźnika przez wydarzenia jednorazowe w pierwszych miesiącach. Wygenerowanie ponad 6-proc. wzrostu sprzedaży potwierdza więc dobrą kondycję finansową Polaków, ale także obawę przed szykowanymi przez rząd podwyżkami od nowego roku.

Wrzesień był kolejnym dobrym miesiącem dla sprzedaży detalicznej. Pozytywnie na wyniki tego wskaźnika w poprzednim miesiącu nadal działało kilka czynników, wśród których znalazła się między innymi statystyka, czyli niska ubiegłoroczna baza statystyczna, gdy sprzedaż mocno "siadała" po okresie wakacyjnym. Tym razem nastąpił jednak zwrot w przeciwnym kierunku, ponieważ nagłe i znaczące ochłodzenie we wrześniu spowodowało przyspieszenie zakupów kolekcji jesiennych i na pewno napędziło sprzedaż w tym miesiącu. Neutralnie natomiast zadziałała liczba dni sprzedażowych, ponieważ nie zmieniła się ona w porównywalnych okresach.

W oparciu o pozostałe opublikowane już dane za sierpień należy jednak ostrożnie podchodzić do przyszłej dynamiki sprzedaży detalicznej. Wygasa już pozytywny efekt niskiej bazy statystycznej z 2009 r., a nie widać wyraźnych i oczywistych przesłanek, które mogłyby zwiększyć skłonić Polaków do zakupów. Tymczasem przyspieszone wydatki na dobra luksusowe mogą mocno odbić się na wskaźniku sprzedaży od stycznia, gdy prawdopodobnie nastąpi gwałtowny spadek sprzedaży w tej kategorii do czasu, aż Polacy zaakceptują nowe poziomy cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11008

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane