PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Wzrost cen żywności może przełożyć się na osłabienie popytu konsumpcyjnego

Autor: dlahandlu.pl 28 stycznia 2011 10:35

Rosną oczekiwania inflacyjne konsumentów. W styczniu spodziewali się oni, że w perspektywie 12 miesięcy inflacja będzie wynosić 3 proc. - podał NBP. - Wzrost inflacji raczej nie przekroczy 3,5 proc., czyli górnej granicy celu inflacyjnego RPP, chociaż w kolejnych miesiącach może się do niego zbliżyć - twierdzi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan

Jak podaje PKPP Lewiatam, w styczniu poziom oczekiwań inflacyjnych był wyższy od bieżącej inflacji. W najbliższych tygodniach wskaźnik inflacji będą podbijały coraz droższe paliwa (w grudniu ub.r. ich cena wzrosła aż o 14,4 proc. wobec grudnia 2009 r.) i wyższy VAT. Szybki wzrost cen żywności w grudniu 2010 r. w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku odczują gospodarstwa domowe o najniższych dochodach. W ich budżetach domowych wydatki na żywność stanowią bowiem największą pozycję.
- Podrożeje prąd, bo podwyżki zapowiedziały firmy energetyczne. Wzrost cen żywności i energii elektrycznej może się więc przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory ciągnął gospodarkę.- dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11109

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane