Wzrost optymizmu konsumentów w czerwcu

Autor: Ipsos 4 lipca 2012 09:26

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) wzrósł o 8,49 pkt do 87,50 pkt w czerwcu, podał instytut badawczy Ipsos w komunikacie. Wskaźnik klimatu gospodarczego wzrósł o 13,93 pkt do 76.57 pkt.

"Spadek nastrojów konsumenckich Polaków obserwowany od końca 2011 roku został w czerwcu przełamany. Według najnowszego badania Ipsos już drugi miesiąc z kolei obserwujemy wzrost Wskaźnika Optymizmu Konsumentów (WOK). W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik ten wzrósł w czerwcu aż o 8,5 pkt, osiągając poziom 87,5 pkt."

Ipsos zwraca uwagę, że w ostatnim czasie z rynku nie dochodziły żadne złe wieści, zmiana dotychczasowych nastrojów może mieć też związek z Mistrzostwami Europy EURO 2012, którymi przez czerwiec żyła znaczna część Polaków.
"Motorem obecnej poprawy jest przede wszystkim zwiększenie zaufania do naszej gospodarki. W czerwcu wśród składowych WOK najbardziej poprawiła się Ocena Klimatu Gospodarczego, zawierająca ocenę bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian. Tak rozumiany wskaźnik wzrósł o 13,9 pkt, do 76,6 pkt." - czytamy dalej.

Zdecydowanie poprawił się również wskaźnik ogólnej oceny sytuacji bieżącej - zarówno oceny sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych (Wskaźnik Bieżący wzrósł o 12 pkt, osiągając poziom 77,7 pkt). W chwili obecnej więcej niż co trzeci Polak uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku (34%), co stanowi wzrost o 10 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego miesiąca, podano także.
"Zmniejszeniu uległ również odsetek osób obawiających się o naszą gospodarkę i jej stan w perspektywie najbliższych 12 miesięcy (z 39,8% w maju - spadek do 33,6% w czerwcu)" - podsumowano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11170

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane