Wzrost optymizmu polskich konsumentów

Autor: Ipsos 2 kwietnia 2012 11:22

Przyszła wiosna, a z nią poprawa nastrojów Polaków. Obserwowany od listopada 2011 roku spadek nastrojów konsumenckich Polaków został, przynajmniej chwilowo, przełamany. Jeszcze w lutym mierzony przez Ipsos Wskaźnik Optymizmu Konsumentów obniżał się, osiągając poziom 73,3 pkt. Obecny Wskaźnik Optymizmu jest na poziomie 77 punktów i jest to jego najwyższy poziom od listopada 2011 roku.

Według marcowego sondażu Ipsos, 22% Polaków uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku, co stanowi wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego miesiąca.

Co warte odnotowania, w marcu wzrost zanotowały wszystkie wskaźniki składowe WOK. Ocena Klimatu Gospodarczego w stosunku do poprzedniego miesiąca poprawiła się o bez mała 7 pkt (uzyskując wynik 64,3 pkt), a Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, wzrósł o 5 pkt (osiągając poziom 66 pkt). Jakkolwiek połowa Polaków jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się, to jednak w stosunku do pomiaru lutowego odsetek pesymistów uległ zmniejszeniu aż o 5 punktów procentowych. Dodatkowo zmniejszeniu uległ odsetek badanych obawiających się o naszą gospodarkę i jej stan w ciągu najbliższych 12 miesięcy: w marcu 40% Polaków obawiało się pogorszenia podczas gdy w lutym odsetek ten wynosił 45%. 11% z nas wierzy w poprawę gospodarczą (8% w lutym).

Pozytywnym sygnałem jest również wzrost wskaźnika Skłonności do Zakupów, który uzyskał wynik 86 pkt (różnica w porównaniu do zeszłego miesiąca wyniosła +2 pkt). Dodatkowym bodźcem sprzyjającym zakupom może być informacja, że zwiększył się odsetek Polaków deklarujących poprawę sytuacji finansowej w ich gospodarstwach domowych. W lutym możliwość odkładania pieniędzy deklarowało 8% badanych, w marcu odsetek ten osiągnął poziom 12%.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10964

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane