PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Wzrost sprzedaży w branży FMCG

Autor: portalspozywczy.pl 9 marca 2009 10:34

Wzrost sprzedaży w branży FMCG

W lutym 2009, w porównaniu z lutym 2008, całkowity wolumen sprzedaży produktów paczkowanych nieznacznie wzrósł (o 2,6 proc.), liczba transakcji zwiększyła się o niecały 1 proc. - wynika z cotygodniowego monitoringu wartości, wolumenu oraz liczby transakcji zakupowych dokonywanych przez Polaków w sklepach handlu tradycyjnego przygotowanego przez CMR.

Obroty w ujęciu wartościowym wzrosły względem ubiegłego roku aż o 12,9 proc., ale jest to w dużej mierze efekt podwyżki cen w najważniejszych kategoriach produktowych pod względem wartości sprzedaży - papierosach, mocnych alkoholach i piwie. W ciągu roku średnia cena papierosów (na skutek podwyżek akcyzy) wzrosła o 20 proc., średnia cena wódki o 7 proc., a piwa o około 5 proc.

Kategorie produktowe dla których w lutym 2009 zaraportowano spadki wolumenu sprzedaży w porównaniu z lutym 2008 to między innymi: kawa mielona, herbata, tłuszcze, cukierki, batony i wafle, jogurty. Do kategorii, których sprzedaż w sklepach osiedlowych wzrosła należą mocne alkohole, kawy rozpuszczalne, ciastka i słone przekąski.

Producenci FMCG, antycypując wpływ spowolnienia gospodarczego na decyzje klientów, starają się wprowadzać działania podtrzymujące wielkości zakupów, przynajmniej w ujęciu wolumenowym. Niektóre z nich to obniżki cen (na przykład na rynku jogurtów, serków homogenizowanych), wspieranie sprzedaży dużych opakowań (dotyczy między innymi chipsów i chrupek, gum do żucia, keczupów), uatrakcyjnienie wyglądu opakowań marek z niższego segmentu cenowego (mocne alkohole), wprowadzanie partii produktów z obniżoną ceną (np. papierosy), zwiększanie gramatury opakowań przy niezmienionej cenie (jogurty).

W obecnej chwili branża FMCG wyczekuje oznak wpływu spowolnienia gospodarczego na sprzedaż produktów szybkozbywalnych, tak aby dostosować swoje plany budżetowe do zmieniających się realiów rynkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11474

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane