PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Zdrożeją alkohol, papierosy i żywność

Autor: Polska 7 września 2009 12:20

Zdrożeją alkohol, papierosy i żywność

Polska" dotarła do rządowych planów ratowania przyszłorocznego budżetu. Od nowego roku o kilka procent zdrożeją alkohol i papierosy, a niewykluczone, że również i paliwa. Wszystko z powodu zwiększenia stawek akcyzy, co dałoby dodatkowych 5 mld zł. Rząd, który wcześniej zapowiedział, że podwyżek podatków nie będzie, przymierza się za to do likwidacji ulg, np. na ubrania dziecięce i materiały budowlane oraz niektóre artykuły spożywcze - czytamy w Polsce.

Troje wysoko postawionych polityków Platformy Obywatelskiej zdradziło "Polsce", że: 

Rząd w pierwszej kolejności (na początku roku) podwyższy akcyzę na alkohol i papierosy, by zrównać nasze stawki ze średnimi stawkami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Cena pół litra wódki może wzrosnąć o 1 zł, butelki wina o 20-25 gr, a półlitrowej puszki piwa o ok. 10 gr. Paczka papierosów uznanych marek po kolejnej podwyżce może nas kosztować nawet 10 zł (dziś to ok. 8-9 zł). Rząd liczy, że z tego tytułu do kasy państwa wpłynie dodatkowo ok. 5 mld zł.

Uderzeniem w podatników może być podwyżka niektórych ulgowych, 7-procentowych stawek VAT, np. na żywność, odzież, materiały budowlane oraz ubrania dla dzieci i pieluchy. Nie wiadomo jeszcze, o ile te stawki mają być podniesione.

Pod koniec przyszłego roku, rząd może podwyższyć podstawową stawkę VAT - z 22 do 23 proc., co może przynieść budżetowi dodatkowo nawet 9 mld zł. Oznaczałoby to, że wzrosłyby ceny podstawowych produktów, a stawka VAT byłaby jedną z najwyższych w Europie.

Eksperci podatkowi podkreślają, że podwyższanie akcyzy na alkohol czy papierosy wcale nie ulży budżetowi, bo to automatycznie pobudza przemyt - i choć sama zapowiedź podwyżki może zwiększyć wpływy do budżetu (wszyscy rzucą się do sklepów i kiosków), to po podwyżce wpływy z akcyzy spadną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane