Zmiana stawki VAT spowoduje spadek ceny żywności

Autor: PAP 24 sierpnia 2010 23:26

Zmiany w podatku VAT na żywność, zgodnie z którymi żywność będzie objęta nowymi stawkami 5 proc. i 7 proc. przyczynią się do spadku cen żywności o 0,1 proc. w przyszłym roku - ocenia wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Całościowy efekt podwyżki VAT spowoduje wzrost inflacji o 0,4 proc.

- NBP szacuje, że wzrost cen może wynieść 0,3 proc. To jest praktycznie niezauważalne - w zeszłym roku wyższy wzrost spowodowały same zmiany cen surowców. Gdyby nawet wszyscy podnieśli ceny o ten pełny wzrost stawki - załóżmy że nikt nie chce obniżyć marży zysku - to maksymalny efekt wzrostu inflacji byłby 0,7 proc. - powiedział Kotecki.

- Jeśli NBP szacuje wzrost o 0,3 proc., to znaczy że przyjmuje, że przedsiębiorcy zaabsorbują połowę tego wzrostu stawki podatkowej przez obniżenie marży. My szacujemy, że wzrost będzie minimalnie wyższy - 0,4 proc., przy czym ceny żywności nawet odrobinę spadną, o 0,1 proc. , wskutek tego, że prawie połowa żywności, która jest dziś objęta 7 proc. stawką, będzie miała niższą, 5 proc. stawkę - dodał.

Kotecki poinformował także, że osiągnięcie zaplanowanych na 2010 rok przychodów z podatku CIT może być trudne, jego zdaniem w przyszłym roku także nie będzie normalnego poziomu wpływów z CIT.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • news18 2010-08-27 12:16:42

    Belka już robi PR dla Tuska w podzięce za stanowiko

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11084

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane