Żywność będzie droższa, ale dopiero po świętach

Autor: Rzeczpospolita 18 listopada 2009 09:31

Początek 2010 roku może przynieść kolejną falę podwyżek cen żywności - zapowiadają eksperci. Na razie podrożały m.in.: kakao, cukier czy mleko w proszku. W przyszłym roku droższe najpewniej będą soki i napoje pomarańczowe, bo Brazylia, która jest największym dostawcą koncentratu pomarańczowego na rynek europejski, zapowiedziała już, że jego ceny są za niskie i powinny sięgać ok. 1,5 tys. dol. za tonę - informuje Rzeczpospolita.

O blisko 70 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem zdrożał cukier, z kolei kakao kosztuje o dwie trzecie więcej niż przed rokiem. Jednak mimo to podwyżki cen słodyczy w Polsce nie przekroczyły średnio 7 proc.

Jak informuje Rzeczpospolita na granicy opłacalności działają w Polsce firmy produkujące herbatę. Od początku roku marże firm działąjących w tym sektorze mogły spaść o jedną piątą. Według szacunków w przyszłym roku ceny hernaty mogą pójść w górę o około 10 - 15 proc.

Na razie przed znaczną podwyżką cen w sklepach ratują Polaków zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Handlowcy nie chcąc odstraszyć klientów od sklepów wiele podwyżek biorą na siebie.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, Jerzy Mazgaj, prezes Alma Market, zapewnia, że renegocjował umowy z dostawcami, przyciął wiele kosztów i obecnie wiele produktów w jego delikatesach jest tańszych niż w hipermarketach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11084

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane