Słownik detalisty

Autor: 10 lutego 2009 09:31

 


Aktywne strefy sklepu

 

- powierzchnie po prawej stronie, miejsca grupowania się ludzi, miejsca zakorkowane i w pobliżu kas, skrzyżowanie przejść, powierzchnia na ladzie.


Aranżacja

 

- zagospodarowanie przestrzeni sklepu przez odpowiednie rozmieszczenie mebli ekspozycyjnych, akcesoriów, sprzętu, towarów, a także przez rozplanowanie dróg poruszania się klientów oraz usytuowanie kas. Wyróżnia się aranżację nieregularną, gdzie meble ekspozycyjne są ustawione nieregularnie i aranżację regularną, gdzie główne aleje przecinające ciągi regałów biegną równolegle do podstawy prostokąta, a ciągi regałów ustawione są prostopadle do ściany z wejściem i kasami; aranżację swobodna, gdzie regały i alejki ustawiono pod różnymi kątami, w skupiskach, aranżację typu ruszt, gdzie brakuje alejki ciągnącej się przez środek sali sprzedaży, a ciągi regałów biegną równolegle do krótszego boku prostokąta z wejściem.


Asortymentu głębokość

 

- jest to ilość różnych odmian, wariantów, rodzajów towaru oferowanego w obrębie danej, ściśle określonej linii. Mała głębokość - płytki asortymentem, występuje, gdy w obrębie danej linii możemy wyróżnić 2-3 odmiany towaru.


Asortymentu szerokość

 

- liczba linii towarów jednego producenta, które różnią się od siebie przeznaczeniem, np. sosy, zupy, przyprawy jednego producenta.


Bak

 

- dolna, wysunięta część regału chłodniczego, w której zazwyczaj eksponuje się najszybciej rotujące i najtańsze produkty, np. mleko w folii.


Barykady

 

- masy towarów jednego asortymentu, ułożone by spowolnić ruch klientów w sklepie i zachęcić do zakupu towaru.


Bumeranga wskaźnik

 

- pokazuje, ile razy klientowi nie uda się przejść całej alejki od jednego końca do drugiego, ile razy klient wchodzi do alejki, idzie wzdłuż regałów, wybiera coś i wycofuje z alejki. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, umieszcza się najbardziej popularne towary w połowie długości alejki.

  • mądrzejszy 2013-01-04 18:19:55

    to źle kuźwa myślisz

  • Daro 2012-05-05 11:10:13

    zamiast "lifo"    moim skromnym zdaniem powinno być "FIFO"

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10941

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane