PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Sprzedaż owoców i warzyw na rynkach hurtowych stabilna

Autor: PAP 6 października 2009 09:14

Rynki hurtowe nie odczuwają kryzysu, a sprzedaż owoców i warzyw pozostaje stabilna rok do roku. Ceny warzyw w pierwszych dniach października są niższe rok do roku i ten trend powinien się utrzymać w kolejnych miesiącach - powiedzieli przedstawiciele Stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe(SPRH).

"Rynki hurtowe w Polsce nie odczuły kryzysu, ponieważ sprzedawane są tam podstawowe produkty spożywcze. Kryzys musiałby być bardzo głęboki, by przeniósł się na rynek spożywczy" - powiedział dziennikarzom Zenon Daniłowski, wiceprezes SPRH.

"Można nawet powiedzieć, że z tego powodu, że w ramach działań oszczędnościowych luksusowe dobra spożywcze są mniej kupowane, więcej kupuje się dóbr podstawowych, które są przedmiotem obrotu na rynkach hurtowych" - dodał.

W pierwszych dniach października hurtowe ceny warzyw są niższe rok do roku. Tańsze są też owoce, z wyjątkiem jabłek i gruszek.
"Ceny krajowych warzyw notowanych na Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej są niższe rok do roku, z wyjątkiem rzodkiewki i pomidorów z upraw polowych. Jeśli chodzi o owoce, nieco droższe są w tym roku jabłka i gruszki. Ceny pozostałych owoców są niższe" - powiedział PAP Hempowicz, prezes WGRO.
Na WGRO średnie ceny cebuli za pierwsze 9 miesięcy były porównywalne rok do roku i wyniosły 0,92 zł/kg. Średnie ceny kapusty były niższe o 63 proc. rdr i wyniosły 0,42 zł/kg. Z kolei marchew była droższa o 10 proc. i kosztowała 1,51 zł/kg, a za 1 kg pomidorów spod osłon trzeba było średnio zapłacić 5,19 zł (wzrost o 22 proc. rdr).
Zdecydowanie niższe ceny uzyskiwali dostawcy owoców deserowych.
Hurtowe ceny truskawek były niższe o 27 proc. rdr i wyniosły 5,86 zł/kg, a malin o 10 proc. niższe i wyniosły 13,03 zł/kg. Średnia cena borówek amerykańskich spadła rok do roku o 20 proc. do 15,36 zł/kg, a wiśni o 6 proc. do 2,43 zł/kg.
Zdaniem Hempowicza można się spodziewać, że w tym roku tańsze niż w ubiegłym roku będą krajowe warzywa gruntowe, a droższe krajowe jabłka.

W Polsce jest 28 rolno-spożywczych rynków hurtowych. Ich głównymi klientami są małe sklepy detaliczne, restauracje i hurtownie.
Szacuje się, że na rynkach hurtowych w Polsce sprzedaje się rocznie około 2,6 mln ton warzyw, co stanowi około 50 - 60 proc. udziału w obrocie towarowym i około 1,4 mln ton owoców, co stanowi około 30 - 40 proc. obrotu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11493

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane