PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Tesco notuje spadek sprzedaży w Europie, sytuacja w Polsce nadal trudna

Autor: dlahandlu.pl 19 czerwca 2017 09:22

Tesco notuje spadek sprzedaży w Europie, sytuacja w Polsce nadal trudna fot. shutterstock

Sieć Tesco podała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2017/18 (okres 13 tygodni do 23 maja). W tym czasie sprzedaż LfL dla całej sieci wzrosła o 1 proc. W Wielkiej Brytanii sprzedaż wzrosła o 2,3 proc. a w Europie spadła o 0,4 proc.

Jak podało Tesco, wpływ na te wyniki miał przede wszystkim rosnący popyt na świeże produkty w Wielkiej Brytanii. Ich sprzedaż skoczyła między marcem a majem bieżącego roku o 1,6 proc.

Prezes sieci, Dave Lewis, skomentował, że był to trudny okres dla branży, jednak rok zaczął się dla Tesco znacznie pomyślniej niż oczekiwano i już po raz szósty z rzędu sprzedaż kwartalna wzrosła. 

W Europie nastąpiła lekka poprawa wyników (-0,4 proc. w I kw. 2017 versus -0,proc . w IV kw. 2016), napędzany silnym wzrostem w Czechach i na Słowacji. Tym razem sieć nie wspomina o Polsce, natomiast w omówieniu wyników z inwestorami Dave Lewis mówi, że sytuacja w Polsce nadal jest trudna, ale firma jest pewna planu "opracowanego na miejscu".

Przypomnijmy, że w analogicznym okresie roku finansowego Grupa zanotowała wzrost sprzedażny na poziomie 0,9 proc. Sprzedaż w Wielskiej Brytanii wzrosła o 0,3 proc. a w Europie o 2,8 proc.

Niedawno Tesco Polska poinformowało o zamknięciu 9 nierentownych sklepów w Polsce: w Białymstoku, Głogowie, Koninie, Łodzi, Opolu, Oświęcimiu, Wałbrzychu, Ścinawie i Żywcu.

W marcu sieć zdecydowała się na zamknięcie 2 placówek: w Olecku i Piotrkowie Trybunalskim. Razem z ogłoszonymi zamknięciami oznacza to likwidację 11 placówek od początku roku. Bilans zamknięć w roku ubiegłym także wyniósł 11 sklepów. Po zamknięciu 9 kolejnych sklepów Tesco będzie miało w Polsce 419 placówek, wobec 440 na koniec 2016 roku i bazy 449 sklepów w 2015 roku. Oznacza to, że w 2 lata firma zmniejszyła swój park sklepów o 30 placówek.

Przypomnijmy, że w kwietniu szef centrali Tesco - Dave Lewis - był w naszym kraju i mówił, że ma plan naprawczy dla naszego regionu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Slawomir 2017-06-25 14:25:53

  W sklepie w Koninie ,ktory podobno jest nie rentowny z uwagi na bardzo slabe zaopatrzenie i to jest glowna przyczyna przyczyna takich brakow nie ma u konkurencji podaje hit czerwca olej rzepakowy 3 l Tesco od poczatku czerwca nie ma ,kawy Prima O.5 kg I 750 gram nie ma ,cukru Polski cukier sa kupniki CC nie mozna zrealizowac pozostale towary z gazetki sa w malych olosciach wystarcza na jeden dzien i brak jest.Panie Prezesie prosimy cofnac decyzjie o likwidacji sklepu a zadbac o dostawy towaru i sklep bedzie przynosil zyski ,wina jest rowniez z Pana strony braku nadzoru nad sklepem i słabego zaopatrzenia jestesmy przekonani ,ze Pan zostawi ten sklep a my w dalszym ciagu bedziemy klientami .

 • Ola 2017-06-24 10:09:39

  Kiedys duzo kupowalam w Tesco. Przenioslam się z zakupami z Macro. Bylo taniej. Teraz jest za drogo. Fajnie było z Realu. Jak kupowalo sie wieksze ilosci bylo taniej. Niestety Real przemienil sie w inny. Pozostają mi hurtownie. Tesco ma za wysokie ceny!

 • Don Tito 2017-06-20 19:04:33

  Za Mało lodówek z piwem ^^

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,50

 • Śr

  3,27

 • Min

  2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane