9 na 10 kupujących wybiera produkty drobiowe od polskich producentów

Autor: KRD 2 listopada 2016 12:37

Wysoką jakość oferty polskiego drobiu na rynku krajowym potwierdzają m.in. dane TNS Polska, według których wśród jego głównych zalet konsumenci najczęściej wskazują na przystępną cenę, a także walory smakowe i odżywcze. Dla zdecydowanej większości z nich ważne jest także bezpieczeństwo i pochodzenie – aż 9 na 10 kupujących wybiera produkty drobiowe pochodzące od polskich producentów.

– Polska od kilku lat jest niekwestionowanym liderem w UE pod względem produkcji drobiu. Nasze wyroby są cenione za uwagi na ich bezpieczeństwo oraz wysoką jakość, i to właśnie te czynniki stanowią o przewadze konkurencyjnej polskiego drobiu na arenie międzynarodowej. W kontekście rynku wspólnotowego warto także zauważyć, że ze wszystkich krajów UE nasze mięso jako jedyne zostało dopuszczone do sprzedaży w Chinach – mówi Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Zdaniem przedstawicieli KRD, rozwój polskiego sektora drobiarskiego zawdzięczamy korzystnej relacji ceny polskiego mięsa względem surowca pochodzącego z pozostałych państw Wspólnoty, a także wzrostowi znaczenia sprzedaży zagranicznej, która w 2017 roku może wzrosnąć do 1,3 mln ton.

– Produkcja drobiu w państwach członkowskich UE w 2015 roku osiągnęła poziom 13,8 mln ton, z czego aż 15% stanowiło mięso pochodzące z Polski. Wśród mocnych stron polskiego sektora drobiarskiego są m.in. nowoczesna baza produkcyjna, a także utrzymujące się przewagi kosztowo-cenowe, które sprzyjają wzrostowi eksportu. Spodziewamy się, że w 2016 roku produkcja drobiu we wszystkich krajach UE-28 wyniesie 14,3 mln ton, czyli o 4% więcej w ujęciu rok do roku. Tak silna dynamika wzrostu jest efektem niższych cen pasz oraz rosnącej konsumpcji mięsa drobiowego, jaką obserwujemy na całym świecie. Zdajemy sobie sprawę, że dynamika wzrostu produkcji jest może nieco wolniejsza, jednak szacujemy, że pozytywny dla dalszego rozwoju całego sektora trend wzrostowy utrzyma się także w kolejnych latach – komentuje Marzena Trajer, dyrektor Biura Analiz i Programowania w Agencji Rynku Rolnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,80

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane