Analitycy BGŻ BNP Paribas: Wzrost cen żywności w tym roku będzie rekordowy

Autor: dlahandlu.pl 7 grudnia 2017 13:31

Analitycy BGŻ BNP Paribas: Wzrost cen żywności w tym roku będzie rekordowy fot. Shutterstock

W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7 proc. wyższe niż rok wcześniej – prognozują analitycy Departamentu Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych Banku BGŻ BNP Paribas.

Wzrost cen detalicznych produktów mleczarskich, takich jak sery, twarogi czy śmietana będzie zbliżony do dynamiki zmian żywności ogółem. Ceny pieczywa będą o ok. 3 proc. wyższe niż w grudniu 2016 r. Tegoroczne podwyżki będą najbardziej widoczne w przypadku mięsa drobiowego, które w grudniu br. może być nawet o 5-7 proc. droższe niż przed rokiem. Więcej trzeba będzie zapłacić również za mięso wieprzowe i wołowe. 

Zniesienie limitu kwot produkcji cukru w Unii Europejskiej przyczyniło się do zwiększenia produkcji we Wspólnocie. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych, które w październiku były o 7,3 proc. niższe niż w październiku 2016 r. Należy oczekiwać, że w grudniu br., w relacji rocznej, ceny cukru będą o ponad 10 proc. niższe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • david 2017-12-08 11:13:21

  Bardzo powierzchowna i nic nie warta analiza...bez podania rzeczywistych przyczyn....takie wnioski może wyciągnąć Pani Kazia robiąca zakupy i umiejaca liczyć...troszeczkę... .  Eeh....analityk to zawód. DLACZEGO ten wzrost i jakie sa przyczyny w Polsce- oto prawdziwe pytanie dla analityka...

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  10,99

 • Śr

  7,12

 • Min

  5,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8739

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane