Analitycy: Przed świętami mleko i jaja jeszcze zdrożeją

Autor: parkiet.com 1 grudnia 2017 10:55

Do końca grudnia będą rosnąć ceny mleka, jaj, pszenicy i kukurydzy - wynika z prognoz analityków. Spadki zaczną się prawdopodobnie dopiero w lutym przyszłego roku – informuje parkiet.com.

W V edycji rankingu prognoz cen żywności analitycy Credit Agricole, PKO BP, BGŻ BNP Paribas, BZ WBK oraz Alior Banku przedstawiają swoje przewidywania, jak będą się kształtowały ceny kluczowych surowców rolnych za miesiąc, pod koniec grudnia oraz za trzy miesiące, czyli na koniec lutego 2018 r.

Do końca grudnia będą kontynuowały zwyżki ceny mleka (a więc i masła), pszenicy, kukurydzy, jaj (możliwy skok nawet o 26 proc.), bydła oraz rzepaku (2,15 proc.). Niewielkie spadki czekają ceny drobiu (o ponad 2,8 proc.), trzody chlewnej (-5,21 proc.) oraz cukru (o 5,71 proc.). Na skutek zwiększonej produkcji cena rzepaku na koniec roku będzie o 5–10 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2016 r.

Na koniec lutego sytuacja się nieco zmieni. Przede wszystkim nastąpi zapowiadany od dawna spadek cen mleka. W stosunku do cen z października mleko potanieje o blisko 2 proc., drób potanieje o 3,7 proc., a trzoda chlewna nawet o 6,8 proc., cukier utrzyma mniej więcej ceny z końca grudnia, niższe od październikowych o 5,6 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    14,99

  • Śr

    9,27

  • Min

    6,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane