Badanie: Nastroje przedsiębiorców z sektora MŚP są coraz lepsze

Autor: dlahandlu.pl 5 maja 2015 14:27

Najnowszy pomiar „Barometru EFL”1 - indeksu sytuacji ekonomicznej w MŚP wskazuje, że nastroje przedsiębiorców z sektora MŚP są coraz lepsze. „Barometr EFL” na II kwartał roku wyniósł 59,7 pkt., co oznacza, że kondycja finansowa większości przedsiębiorstw MŚP jest na poziomie wyższym o 9,7 pkt. od progu OR2. Wśród badanych branż najwyższy odczyt na II kwartał osiągnął sektor producentów (60,9 pkt. wobec 59,3 pkt. w I kw.). Wszystkie pozostałe sektory, takie jak budownictwo i HoReCa, również odnotowały znaczące wzrosty.

Na II kwartał br. wartość „Barometru EFL” wyniosła 59,7 pkt., co oznacza, że kondycja finansowa większości MŚP jest o blisko 10 pkt. wyższa od progu OR (wskazującego na ograniczony rozwój i dużą niepewność przedsiębiorców). Jednocześnie w porównaniu z odczytem z I kwartału indeks wzrósł o blisko 5 punktów. Oznacza to wyższy potencjał do działań prorozwojowych w obecnym kwartale. Szczególnie duża zmiana nastąpiła w postawach małych i średnich firm, które w obecnym odczycie uzyskały 65,5 pkt. (56,5 pkt. w I kw.). Istotny wpływ na otrzymaną wartość „Barometru EFL” miał zasadniczo lepszy wynik dla zakładanego poziomu sprzedaży oraz nieco lepszy, niż kwartał temu, subindeks inwestycji w środki trwałe, wyliczany dla podmiotów wykazujących zamiary inwestycyjne. Subindeks dla zakładanej sprzedaży wyniósł 18,8 pkt. (wzrost 3,6 pkt. kw/kw) natomiast subindeks inwestycji w środki trwałe uzyskał poziom 18,5 pkt.

–  Poprawa nastrojów MŚP, którą potwierdza odczyt z drugiego kwartału to dobra informacja dla branży leasingowej, która finansuje inwestycje MŚP. Oznacza to bowiem, że przedsiębiorcy będą inwestowali w rozwój biznesu i sięgali po sprawdzone instrumenty finansowe - leasing i pożyczkę. W I kwartale 2015 roku raportujące do Związku Polskiego Leasingu firmy sfinansowały, łącznie (leasingiem i pożyczką) inwestycje polskich przedsiębiorców (środki trwałe i nieruchomości) na kwotę ponad 10,5 mld złotych. Dzięki inwestycjom polskich przedsiębiorców w całym 2015 roku powinniśmy jako branża wypracować dynamikę na poziomie ponad 11,2 proc. Przyczyni się do tego uruchomienie funduszy z nowej perspektywy unijnej na lata 2014 – 2020. W drugiej połowie 2015 roku spodziewane jest ożywienie na rynku maszyn i urządzeń budowlanych. Wszystko więc wskazuje, że polska gospodarka podąża we właściwym kierunku, dzięki czemu biznes będzie mógł się stabilnie rozwijać, a przedsiębiorcy będą planować nowe inwestycje. – mówi prezes EFL, Radosław Kuczyński.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane