Bronisze: Podaż owoców zaspakaja popyt, w warzywach wzrost cen

Autor: Bronisze 7 października 2015 15:23

Jesienne truskawki i borówki amerykańskie są tańsze niż rok temu. Ale to już koniec z asortymentem tańszych owoców. Trzeba jednak podkreślić, iż pomimo prognozowanych przez GUS niższych o 6 proc. zbiorów owoców z drzew, w porównaniu z 2014 rokiem, na Rynku Hurtowym w Broniszach podaż owoców w pełni zaspakaja popyt.

Są już wszystkie odmiany jabłek. Jabłka letnie pochodzą z chłodni, ale to one cieszą się dużym popytem. Najwyższe ceny osiągają odmiany jabłek letnich: Delikates i Celesta do 40 zł za 15 kg (2,66 zł za kilogram). Pozostałe odmiany od 15 zł do 25 zł za skrzynkę piętnastokilogramową. Najdroższa jest jednak przeznaczana na przetwory Antonówka cena za skrzynkę 15 kg dochodzi do 45 zł. W porównaniu z cenami sprzed roku jest to więcej od 25 do 60%, w zależności od klasy jakości. Tegoroczne owoce są znacznie drobniejsze niż w latach poprzednich. |Jest to spowodowane suszą.

Gruszki Klapsa pochodzą już z chłodni i są w ofercie hurtowej sprzedawane w cenie od 3 do 4 zł. To tylko 10% więcej niż przed rokiem. Konferencja sprzedawana jest na Rynku Hurtowym Bronisze (oferta hurtowa) w cenie od 2 do 3,10 zł za kilogram, co oznacza wzrost o 1/3 w porównaniu z ceną sprzed roku.

Sporo jest jeszcze, jak o tej porze roku, borówek amerykańskich, truskawek i malin. Dwa pierwsze gatunki są tańsze, porównując aktualne ceny z tymi sprzed roku. Truskawki od 10 zł do 14 zł, borówki 16 - 22 zł za kilogram. Drogie są jesienne maliny, cena kilograma w ofercie hurtowej waha się od 14 do 18 zł. Śliwek jest stosunkowo dużo, ceny umiarkowane od 1,5 do 4 zł za kilogram.

W warzywach widać zdecydowany wzrost cen. Jednak nic dziwnego skoro przedwynikowe dane GUS podają, ze warzyw gruntowych będzie około 16% mniej niż przed rokiem, na poziomie 3,9 miliona ton. Największy spadek plonów, prawie 20%, będzie w kapustnych. Kapusta sprzedawana jest na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie od 90 groszy do 1,20 zł za kilogram (ceny hurtowe), w workach po 20 kilogramów, co oznacza prawie dwukrotny wzrost cen, w porównaniu z cenami z 2014 roku. Ceny kalafiorów nie wzrosły aż tak drastycznie bowiem odnotowujemy wzrost cen pomiędzy 30 a 80% do poziomu 2,75 – 4 zł za sztukę. Atrakcyjne dla konsumentów są ceny ogórków gruntowych i pomidorów, pomimo sukcesywnego wzrostu ceny. Pomidory gruntowe wahaja się w cenie od 1,1 do 2 zł za kilogram, szklarniowe około 5 zł/kg, ogórki gruntowe 1,50 do 4 zł. Ze względu na okres zbiorów warzyw korzeniowych i ziemniaków spore są dostawy marchwi, pietruszki, buraków i ziemniaków.

Marchew sprzedawana jest na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie od 1 zł do 1,40 zł za kilogram. Cebula od 90 groszy do 1,20 zł/kg, jest dobrej jakości, ale drobna –jest to też wpływ suszy. Jednak w tym roku nie grozi nam, że cebula będzie w przechowalniach gniła, podobnie ziemniaki, które są drobniejsze, ale smaczne i zdrowe. Niestety zbiory ziemniaków szacuje się, że będą niższe około 20% w porównaniu ze zbiorami w 2014 roku i wyniosą ok.6,2 mln., a to wpływa na cenę. Ziemniaki konsumpcyjne odmiany Irga kosztują na Rynku w Broniszach od 85 groszy do 1 zł za kilogram, co w porównaniu z ubiegłym rokiem, oznacza wzrost prawie 2 razy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane