Ceny ryb i owoców morza na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego

www.portalspozywczy.pl 16 listopada 2015 14:44

Jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ceny detaliczne ryb i owoców morza utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Znaczące zróżnicowanie występuje w przypadku poszczególnych grup produktów.

Eksperci IERiGŻ poinformowali, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku średni poziom cen był niższy o 0,6 proc. od odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Co jednak ciekawe we wrześniu w porównaniu z grudniem 2014 ceny wzrosły o 0,8 proc. jednak porównując rok do roku pozostały bez zmian. 

W roku 2015 największy wzrost cen odnotowano w asortymencie ryb mrożonych. W ciągu pierwszych 9 miesięcy roku zdrożały one o 4 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Od 0,9 do 1,7 proc. drożeją mrożone oraz świeże owoce morza. W przypadku pozostałych grup ceny okazały się niższe od ubiegłorocznych. 

Ryby świeże taniały o 2,5 proc., ryby i owoce morza suszone, wędzone i solone o 2 proc., a przetwory i konserwy rybne o 1,9 proc. 

- W okresie trzech kwartałów 2015 r. pogorszyły się relacje cen ryb do produktów substytucyjnych (mięsa i nabiału), w przy przypadku których kontynuowane były spadki cen, w tym zwłaszcza mięsa wieprzowego i drobiu - napisał Krzysztof Hryszko na łamach najnowszego numeru Rynku Rolnego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,59

  • Śr

    14,83

  • Min

    9,45

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane