Chude lata czekają głównie rynek piwa i wódki

www.portalspozywczy.pl 17 października 2013 11:49

Polacy poszukują nowych smaków alkoholi. W ostatnich latach w Polsce nastąpił dynamiczny rozwój małych browarów i minibrowarów restauracyjnych. Coraz popularniejsze stają się też wszelkiego rodzaju nalewki oraz miody pitne - ocenia Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka (PVA).

Szumowski zaznacza, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nastąpiły duże zmiany w kulturze spożywania alkoholu. Polacy są bardziej wyedukowani, zamożnieją, sięgają po trunki wyższej jakości i zaczęli też wychodzić do barów i restauracji.

- Warto podkreślić , że dynamiczny rozwój nastąpił wśród producentów piwa i nie mówię tu o trzech największych na polskim rynku graczach, ale o lokalnych browarach, czy też o minibrowarach dedykowanych konkretnej restauracji czy konkretnemu pubowi - mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Szumowski.

Podkreśla, że Polacy coraz chętniej sięgają nie tylko po whisky, alkohole smakowe i gotowe drinki, ale też po całkiem nowe smaki m.in. nalewki - także te własnej roboty - oraz miody pitne.

- Polacy poszukują nowych smaków - mówi prezes Stowarzyszenia.

- Kolejna sprawa to nalewki. Obserwujemy powrót do tradycji, już nawet nie naszych babć, ale praprababć, które gdzieś w domowej kuchni trzymały nalewki przygotowywane własnoręcznie według pilnie strzeżonych receptur - dodaje.

- Mamy też w Polsce miody pitne, które są według mnie niedocenioną marką - mówi również.

Według firmy badawczej International Wine & Spirit Research w ciągu najbliższych pięciu lat sprzedaż alkoholu będzie spadać o 0,2 proc. rocznie i w 2018 r. Polacy kupią niespełna 4,3 mld litrów alkoholu. Chude lata czekają głównie rynek piwa i wódki. Przez najbliższe pięć lat sprzedaż wódki może maleć średnio o 1,5 proc. rocznie do ok. 245,7 mln litrów w 2018 r., a o 0,7 proc. rocznie może maleć sprzedaż piwa.

W 2012 r. według danych GUS statystyczny Polak wypił 8 litrów wyrobów spirytusowych, 5 litrów wina i 99 litrów piwa. W porównaniu do lat 80-tych spożycie mocnych trunków spadło dwukrotnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,16

  • Min

    2,23

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane