PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Dane o sprzedaży detalicznej nie współgrają z danymi z rynku pracy

Autor: Konfederacja Lewiatan 20 lipca 2015 09:53

W czerwcu br. sprzedaż detaliczna była wyższa w cenach bieżących o 3,8 proc. - Bardzo dobre dane napłynęły z handlu, gdzie wzrost sprzedaży detalicznej nastąpił we wszystkich grupach produktów poza „pozostałymi". Imponująco wzrosła sprzedaż samochodów, ale również odzieży i obuwia - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

- Dane o produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej nie współgrają z danymi z rynku pracy (GUS). Mamy silniejszy wzrost w przemyśle i w handlu, a jednocześnie spowolnienie wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń. Świadczy to o poprawie wydajności pracy, ale wskazuje także, że musi rosnąć zatrudnienie sezonowe i oparte na umowach cywilno-prawnych. Ciekawe będą zatem dane dotyczące zmian zatrudnienia i wynagrodzeń w poszczególnych branżach przemysłu, bo możliwe, że widzimy już pierwsze efekty inwestycji modernizacyjnych, które firmy przemysłowe realizują od początku 2014 r. To odpowiedź na niedopasowanie rynku pracy do ich potrzeb.
Trudno po czerwcowych wynikach jednoznacznie stwierdzić, czy przemysł wraca na ścieżkę szybkiego wzrostu, a gospodarstwa domowe zwiększają skłonność do konsumpcji, czy też wkrótce wrócimy do niższej dynamiki wzrostu. Ale na pewno, opierając się na wynikach całego 2. kwartału możemy się w nim spodziewać co najmniej 3,4-3,5 proc. wzrostu PKB, i jeszcze wyższego tempo wzrostu gospodarczego w całym 2015 roku - komentuje ekonomistka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,20

  • Śr

    2,94

  • Min

    2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane