Deloitte: Polacy po raz pierwszy wydadzą na prezenty więcej niż na jedzenie

Autor: dlahandlu.pl 21 listopada 2017 11:44

Deloitte: Polacy po raz pierwszy wydadzą na prezenty więcej niż na jedzenie Fot. za Shutterstock.com

Jak pokazuje dwudziesta edycja międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi zamierzamy wydać średnio 882 zł, czyli tylko o 2 proc. więcej, niż rzeczywiście wydaliśmy rok temu. Ciekawe jest jednak, że dotychczas deklarowaliśmy, że wydamy 1121 zł (2016 r.), 1282 zł (2015 r.) oraz 1158 zł (2014 r.). - Mamy więcej pieniędzy i nie musimy już działać według zasady "zastaw się, a postaw się" - tłumaczą eksperci Deloitte.

Zmianą jest też fakt, że w badaniach nie pojawia się już wątek pokrywania wydatków świątecznych przez Polaków z kredytów.

W 2017 roku suma, którą planują wydać na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi wyniesie średnio 882 zł (209 euro). Dla porównania w Holandii ta kwota to ok. 240 euro. Średnia dla wszystkich ankietowanych krajów wyniosła 368 euro.

W tym roku Polacy po raz pierwszy deklarują, że na prezenty przeznaczą więcej niż na jedzenie. Pierwsza kategoria pochłonie ok. 51 proc. bożonarodzeniowego budżetu (451 zł), a druga około 39 proc. (342 zł). Na spotkania towarzyskie planują natomiast wydać 89 zł. - Po raz pierwszy budżet na prezenty wyprzedził budżet na jedzenie, bo w pewnym momencie trudno już zjeść więcej. Przez lata zastępowaliśmy produkty w koszyku na zdrowsze, z wyższej półki cenowej, ale można powiedzieć, że doszło do nasycenia i stabilizacji wydatków świątecznych na jedzenie na pewnym pułapie. Ten wątek nie dotyczy prezentów, które w miarę bogacenia się społeczeństwa stają się coraz bardziej wyszukane i droższe - ocenia Magdalena Jończak, ekspert Deloiite. 

Polacy, po raz pierwszy od wielu lat, pozytywnie oceniają obecną sytuację gospodarczą. Odsetek zadowolonych z niej ankietowanych wzrósł z 15,6 proc. w 2016 r. do 32,7 proc. w 2017 r. Polacy równie optymistycznie myślą o sytuacji gospodarczej w przyszłości.

Jaki prezent chcielibyśmy i spodziewamy się zobaczyć pod choinką? W tym roku, podobnie jak rok wcześniej, są to przede wszystkim kosmetyki i perfumy. Na podium znalazły się również książki i słodycze.

A jakimi prezentami zamierzamy obdarować naszych najbliższych? Przede wszystkim książkami, które powróciły na pozycję lidera. Tuż za nimi znalazły się kosmetyki i perfumy (ubiegłoroczny zwycięzca) oraz słodycze. W pierwszej dziesiątce prezentów, którymi zamierzamy obdarować najbliższych po raz pierwszy znalazły się suplementy diety a za nimi odzież sportowa (trend prozdrowotny). Wśród prezentów kupowanych nastolatkom dominują słodycze, gry komputerowe oraz książki. Z kolei najmłodszym w tym roku najchętniej kupimy zabawki kreatywne i artystyczne, które z pierwszego miejsca zepchnęły dotychczasowego lidera, czyli klocki. Na drugim miejscu znalazły się książki. Wśród spodziewanych prezentów w Wielkiej Brytanii i Portugalii pojawiły się technologie ubieralne i pakiety multiroom - Holandia.

 • iga 2017-12-02 12:22:05

  Na jedzeniu można zaoszczędzić jak się na promocji odpowiednio wcześniej wszystko kupuje. Z prezentami podobnie. Upatrzę sobie prezenty i czekam na obniżki, żeby kupić. Akurat przecenili prześcieradło uziemiające w sklepie club-tv które miałam na oku dla taty i zamówiłam, akurat zdąży przyjść

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,58

 • Śr

  3,45

 • Min

  2,38

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane