PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Duże podwyżki cen mleka i jego przetworów

Autor: gazeta.pl 10 września 2013 10:36

Średnio o pięć procent wzrosły w ostatnim miesiącu ceny produktów mlecznych - podaje Gazeta.pl. Producenci twierdzą, że dawno nie było sytuacji, żeby mleko drożało w lecie. Powodem jest suche lato i długa zima. Przed większym skokiem cen ratuje nas udany eksport.

Właściciel jednej ze świętokrzyskich hurtowni mówi, że tylko w ostatnim tygodniu ceny niektórych produktów mlecznych poszły w górę nawet o 10 proc. i dodaje, że pierwsze podwyżki były w sierpniu, a teraz producenci szykują kolejne.

Potwierdzają to producenci. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie nowy cennik przygotowała w sierpniu, a ceny - które poszły w grę średnio o 5 proc. - zaczną obowiązywać od września. Nowy cennik przygotowuje też OSM Końskie. Na razie obserwuje rynek,a gdy będzie miała kompletną analizę, zastanowi się nad zmianami cen, które mogą wejść w życie w październiku.

Podwyżki potwierdza Maciej Giermasiński, dyrektor kieleckiego oddziału Agencji Rynku Rolnego i mówi, że od początku wakacji ceny produktów mleczarskich niemal cały czas rosną. W lecie nie staniało również mleko.

Według danych ARR na początku lipca za kilogram masła ekstra konfekcjonowanego trzeba było zapłacić 16,34 zł netto. Pod koniec sierpnia - już 17,27 zł.

Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich mówi, że w lipcu mleko było o 14 proc. droższe w porównaniu z początkiem roku. Zazwyczaj w lecie jego cena spada, ale pierwszy raz od wielu lat tak się jednak nie stało.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane