PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ekożywność niemal trzy razy droższa od tradycyjnej

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 19 maja 2014 09:30

Dziennik Gazeta Prawna sprawdził ceny koszyka podstawowych produktów. Wynik - żywność ekologiczna jest średnio o 260 proc. droższa niż ta produkowana przy zastosowaniu pasz i nawozów sztucznych. Producenci są jednomyślni: to pośrednicy podbijają ceny swoimi potężnymi marżami.

Pomimo tego popyt na produkty bio (choć nadal stanowi promil w ogólnej sprzedaży żywności) systematycznie rośnie. Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry Market Research, wartość rynku w 2013 r. szacuje na ok. 600 mln zł, o 20 proc. więcej w porównaniu z 2012 r. Jej zdaniem, wszystko wskazuje na to, że w tym roku to dwucyfrowe tempo wzrostu zostanie utrzymane.

Eksperci nie mają złudzeń, ekologiczny rynek rósłby zdecydowanie szybciej, gdyby nie ceny. Biorą się one m.in. z tego, że produkcja takiej żywności sporo kosztuje. Rolnicy nie stosują chemicznych środków ochrony roślin, w związku z czym wiele prac związanych np. z pieleniem, zbieraniem szkodników, wykonuje się ręcznie. To podnosi koszty. Równocześnie plony z takich upraw są o 30-40 proc. niższe. Do tego dochodzi opłata za nadanie certyfikatu ekologicznej uprawy.

Jednak, zdaniem producentów, to pośrednicy psują rynek. Andrzej Brzyski, właściciel firmy produkcyjnej Bio-Concept Plus, deklaruje w rozmowie z DGP, że sprzedaje jabłka po 3-3,5 zł za kilogram i nie rozumie, dlaczego w sklepie kosztują prawie 18 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane