Ekspert: Ceny masła mogły być stymulowane przez działania spekulacyjne

www.portalspozywczy.pl 28 listopada 2017 13:50

Zestawienie rosnącego popytu, obniżonego stanu zapasów oraz ograniczonej bieżącej produkcji przełożyło się na zmianę bilansu globalnego popytu i podaży masła. Rezultatem jest utrzymujący się od II półrocza 2016 r. szybki wzrost światowych cen masła, który przypuszczalnie mógł być dodatkowo stymulowany przez działania spekulacyjne – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Paweł Kowalski, ekonomista Banku Pekao SA.

Globalna produkcja masła zaczęła przystosowywać się z opóźnieniem do zmieniających się relacji popytowo – podażowych. Jeszcze w pierwszych miesiącach bieżącego roku pozostawała ona stosunkowo niska – w I półroczu 2017 w większości regionów kluczowych z punktu widzenia światowej podaży (m.in. UE i USA) była niższa w porównaniu z I półroczem 2016.

Podobnie rzeczy miały się w Polsce, gdzie w okresie styczeń – czerwiec 2017 produkcja masła była o 6 proc. niższa w porównaniu z I półroczem 2016. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w ostatnich miesiącach, gdy silny wzrost cen znacząco poprawił opłacalność produkcji.

- Przykładowo – w samym lipcu produkcja masła w Polsce była o 12% wyższa w porównaniu z lipcem poprzedniego roku. Ponadto, obecnie rozpoczyna się właśnie sezon w Nowej Zelandii, która jest największym na świecie eksporterem produktów mlecznych, w tym masła. Oczekuje się, że podaż masła będzie tam wysoka, co może dać impuls do zmian trendów cenowych – mówi Paweł Kowalski

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane