PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

GUS: 10-proc. wzrost sprzedaży w w niewyspecjalizowanych sklepach

Autor: www.dlahandlu.pl 24 lipca 2013 09:48

W I półroczu br. sprzedaż detaliczna była o 0,8% wyższa niż przed rokiem, na co wpłynął wzrost sprzedaży w II kwartale br. W czerwcu br. sprzedaż detaliczna ukształtowała się na poziomie o 2,6% wyższym niż przed rokiem (po wzroście w maju br. o 1,2%).

Według danych GUS, spośród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem w I półroczu br. wyższy niż przeciętnie wzrost w skali roku notowano w grupach: pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach ( 10,4%), meble, rtv, agd ( 5,3%) oraz pojazdy samochodowe, motocykle, części ( 4,1%). Nieznacznie wzrosła sprzedaż w grupie żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 0,1%). Niższa niż w okresie styczeń - czerwiec ub. roku była natomiast sprzedaż m.in . w jednostkach handlujących paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 4,8%).

Sprzedaż hurtowa w przedsiębiorstwach handlowych w I półroczu br. wzrosła w skali roku o 1,5%, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych zwiększyła się o 0,7% (wobec wzrostu odpowiednio o 4,1% i 6,0% przed rokiem). Wysoki wzrost, po spadku przed rokiem, obserwowano m.in. w grupie kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (o 14,7%) oraz agd, rtv, artykuły użytku domowego ( o 9,5%). W czerwcu br. sprzedaż hurtowa w przedsiębiorstwach handlowych zwiększyła się o 3,8%, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych – o 2,5%.

W lipcu br. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest oceniany nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Utrzymują się negatywne oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorstwa mikro i małe, przy poprawie niekorzystnych ocen firm średnich oraz bardziej pozytywnych niż w czerwcu br. wskazaniach jednostek dużych. Lepiej niż przed miesiącem, ale nadal niekorzystnie, oceniają koniunkturę jednostki z branży „włókno, odzież, obuwie” oraz „artykuły gospodarstwa domowego - ogółem”. Utrzymują się negatywne oceny koniunktury w branży „żywność” oraz „pojazdy samochodowe”. W porównaniu z czerwcem br. nieco poprawiły się pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej ogółu przedsiębiorstw, przy utrzymujących się niekorzystnych przewidywaniach w tym zakresie. Firmy nadal spodziewają się spadku popytu na towary oraz planują ograniczanie przyszłej sprzedaży. Skala możliwych redukcji zatrudnienia nie uległa istotnej zmianie. Przedsiębiorcy przewidują nieco szybszy niż prognozowano w czerwcu br. wzrost cen towarów. Wśród barier ograniczających działalność przedsiębiorstw w lipcu br. nadal najbardziej uciążliwe są: konkurencja na rynku, koszty zatrudnienia, niedostateczny popyt oraz wysokie obciążenia na rzecz budżetu. W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery dotyczącej niejasnych i niespójnych przepisów prawnych, zmniejszyła się natomiast dotkliwość wysokich odsetek bankowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane