PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

GUS: 19 proc. przedsiębiorstw sygnalizuje pogorszenie koniunktury w handlu detalicznym

Autor: GUS, www.dlahandlu.pl 22 października 2013 10:39

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie minus 3 (we wrześniu minus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy sprzedaży są negatywne, zbliżone do sygnalizowanych we wrześniu. Odpowiednie prognozy są pozytywne i lepsze od formułowanych przed miesiącem. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa jest oceniana niekorzystnie, podobnie jak we wrześniu. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym nie są planowane zamówienia towarów u dostawców. Zmniejszanie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może być zbliżone do zapowiadanego we wrześniu. Jednost- ki sygnalizują wolniejszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.

W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób, natomiast pozytywnie – jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). W podziale na branże korzystne oceny koniunktury zgłaszają jedynie przedstawiciele branży włókno, odzież obuwie (plus 11 – wzrost o 6 p. proc.), a negatywne – w pozostałych prezentowanych branżach: żywność (minus 9 – spadek o 2 p. proc.), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 5 – wzrost o 6 p. proc.) oraz pojazdy samochodowe (minus 6 – wzrost o 1 p. proc.). 

Największy spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży sygnalizują przedsiębiorstwa o liczbie pracujących do 49 osób. Wzrost bieżącej sprzedaży zgłaszają jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Pozytywne prognozy w tym zakresie formułują dyrektorzy przedsiębiorstw o liczbie pracujących 50 i więcej osób. 

Jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują korzystne diagnozy i prognozy dotyczące sytuacji finansowej . Podmioty należące do pozostałych klas wielkości zgłaszają w październi- ku pesymistyczne oceny i przewidywania w tym zakresie, w szczególności jednostki o liczbie pracujących do 49 osób.

Przedstawiciele wszystkich klas wielkości sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów, największy w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) i dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Spośród badanych jednostek, w październiku 4,0% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadze- niu bieżącej działalności (4,8% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w paź- dzierniku br. 60% przedsiębiorstw, 56% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (55% w październiku bieżącego i poprzedniego roku), niedostatecznym popytem (47% w październiku br., 49% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (45% w październiku br., 48% przed rokiem). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,50

  • Śr

    7,74

  • Min

    5,91

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane