PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

GUS: Koniunktura w handlu detalicznym oceniana mniej negatywnie niż w czerwcu

Autor: GUS, www.dlahandlu.pl 22 lipca 2013 14:30

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lipcu na poziomie minus 7 (w czerwcu minus 9). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 20% (przed miesiącem odpowiednio 12% i 21%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - podał GUS.

Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są nieznacznie mniej niekorzystnie niż w czerwcu. Odpowiednie przewidywania są negatywne, zbliżone do prognoz sprzed miesiąca. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców, na poziomie zapowiadanym w czerwcu. Skala spadku zatrudnie-nia w najbliższych trzech miesiącach może się utrzymać. Ceny rosną w tempie zbliżonym do sygnalizowanego w czerwcu, w najbliższych trzech miesiącach tempo wzrostu cen może być nieco szybsze od oczekiwanego przed miesiącem.

W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób, natomiast pozytywnie – jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż zgłaszają negatywne oceny koniunktury, choć skala pesymizmu jest mniejsza niż przed miesiącem: żywność (minus 10 – wzrost o 1 p. proc.), pojazdy samochodowe (minus 7 – wzrost o 1 p. proc.), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 7 – wzrost o 2 p. proc.) oraz włókno, odzież obuwie (minus 1 – wzrost o 5 p. proc.) 

Największy spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży sygnalizują przedsiębiorstwa mikro (o liczbie pracują- cych do 9 osób). Jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zgłaszają wzrost bieżą-cej sprzedaży. 

Podmioty należące do wszystkich klas wielkości zgłaszają w lipcu nieco mniej pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Utrzymują się negatywne prognozy w jednostkach o liczbie pracujących do 249 osób. Podmioty o liczbie pracujących 250 i więcej osób, których przewidywania w ostatnich czterech miesiącach utrzymywały się na nieznacznie pozytywnym poziomie, w lipcu oczekują niewielkiego pogorsze- nia. Najbardziej pesymistyczne oceny i przewidywania w tym zakresie zgłaszają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób.

Przedstawiciele wszystkich klas wielkości sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Największy wzrost w tym zakresie zgłaszają jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) i małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,63

  • Min

    9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane