PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

GUS: Najwyższy wzrost sprzedaży zanotowano w niewyspecjalizowanych sklepach

Autor: www.dlahandlu.pl 26 listopada 2014 09:33

W październiku br. sprzedaż detaliczna zwiększyła w skali roku o 3,7%, tj. podobnie jak przed rokiem (wobec wzrostu we wrześniu br. o 3,0%). W okresie styczeń- październik br. sprzedaż detaliczna była wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku o 4,4% (kiedy notowano wzrost odpowiednio o 2,0%).

Spośród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost notowano w jednostkach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 7,7%) oraz w podmiotach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 6,6%). Po wzroście przed miesiącem, obniżyła się w skali roku sprzedaż w grupie pojazdy samochodowe, motocykle i części (0,5%). Pogłębił się spadek sprzedaży w podmiotach zajmujących się handlem paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (do 5,0%).

Sprzedaż hurtowa w październiku br. była o 1,0% niższa niż przed rokiem, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych zmniejszyła się o 1,3%. W okresie styczeń – październik br. sprzedaż hurtowa w skali roku wzrosła o 1,5%, w tym wśród przedsiębiorstw hurtowych – o 1,1%.

W listopadzie br. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest oceniany pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Utrzymują się korzystne oceny koniunktury formułowane przez jednostki duże. Poprawiły się pozytywne wskazania podmiotów średnich. Negatywne pozostają oceny przedsiębiorstw małych oraz mikro. Mniej optymistycznie niż w październiku br. oceniają koniunkturę przedsiębiorstwa z branży włókno, odzież, obuwie. Korzystne (wobec nieznacznie negatywnych przed miesiącem) są wskazania podmiotów z grup: artykuły gospodarstwa domowego ogółem oraz żywność.  Utrzymują się korzystne prognozy popytu na towary. Przewidywana skala redukcji zatrudnienia jest zbliżona do prognoz sprzed miesiąca. Dyrektorzy przedsiębiorstw oczekują, że ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie. Wśród czynników ograniczających działalność firm handlowych w listopadzie br. jako najbardziej uciążliwe wskazywane są nadal: konkurencja na rynku, koszty zatrudnienia oraz wysokie obciążenia na rzecz budżetu. W skali roku najbardziej zmniejszyła się dotkliwość barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej oraz niedostatecznym popytem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane